Trump: Spania merită să fie „dată afară” din NATO din cauza cheltuielilor militare insuficiente
„Poate că Spania ar trebui dată afară din NATO”. Este sugestia tăioasă a preşedintelui Statelor Unite, Donald Trump, nemulţumit că Madridul s-a opus creşterii cheltuielilor pentru apărare la 5% din produsul intern brut. O declaraţie primită cu un zâmbet de partenerul său de discuţie din Biroul Oval, preşedintele Finlandei, un foarte bun cunoscător al felului în care liderul de la Casa Albă abordează situaţia geopolitică şi de securitate.
„Am avut un participant întârziat, acela a fost Spania„, a declarat președintele SUA în Biroul Oval, referindu-se la acordul din cadrul Alianței Atlantice de a se aloca 5% din PIB-ul țărilor membre cheltuielilor de apărare.
„Nu au nicio scuză să nu o facă, dar nu este grav. Sincer, poate ar trebui să-i dați afară din NATO„, a spus el.
Donald Trump: Vom colabora foarte strâns cu Finlanda și cu NATO. Avem o relație foarte bună. După cum știți, le-am cerut să plătească 5%, nu 2%. Și mulţi credeau că asta nu se va întâmpla, dar s-a întâmplat, practic, în unanimitate. Am avut un singur întârziat. A fost Spania. Spania. Trebuie să îi sunați și să aflați de ce sunt în urmă. Și ei se descurcă bine, cred că datorită multor lucruri pe care noi le-am făcut, se descurcă bine. Nu au nicio scuză să nu facă acest lucru. Dar nu-i nimic.
În iunie, țările NATO s-au angajat în cursul unui summit la Haga să își crească substanțial cheltuielile militare, o „mare victorie” revendicată de Donald Trump.
În detaliu, aliații au anunțat că vor aloca „cel puțin 3,5% din PIB’ cheltuielilor militare și încă 1,5% securității în sens larg, cum ar fi ‘protecția infrastructurii critice” și apărarea ‘rețelelor’.
Aceste niveluri ar fi dificil de atins, au avertizat atunci mai mulți lideri europeni, inclusiv premierul spaniol Pedro Sanchez. Acesta a invocat ‘flexibilități’ pentru a evita atingerea obiectivului de 5%, o țintă pe care a considerat-o ‘nerezonabilă’.
Citește și: Madridul răspunde la criticile lui Trump: Spania este un membru cu drepturi depline și angajat al NATO

