Pedro Sanchez, după ce s-a aflat că SUA ar putea suspenda Spania din NATO: Suntem un „partener loial” al Alianței
Prim-ministrul spaniol Pedro Sánchez a afirmat vineri că Spania este un „partener loial” care își îndeplinește „responsabilitățile” în cadrul Alianței – întotdeauna „în cadrul dreptului internațional”, scrie El Pais.
„Nu ne bazăm deciziile pe e-mailuri; ne bazăm pe documente oficiale și poziții guvernamentale, în acest caz ale Statelor Unite. Poziția guvernului spaniol este clară: cooperare deplină cu aliații noștri, dar întotdeauna în cadrul dreptului internațional”, a răspuns Sánchez la sosirea sa la summitul informal al liderilor europeni de la Nicosia, Cipru.
Guvernul spaniol condus de Pedro Sánchez s-a opus războiului purtat de Statele Unite și Israel împotriva Iranului încă de la sfârșitul lunii februarie.
Un e-mail intern al Pentagonului prezintă opțiunile pe care Statele Unite le pot oferi pentru a-și pedepsi aliații NATO care, în opinia sa, nu au sprijinit operațiunile americane în războiul dintre SUA și Israel cu Iranul, inclusiv suspendarea Spaniei din alianță și revizuirea poziției SUA cu privire la revendicarea Marii Britanii asupra Insulelor Falkland, a declarat un oficial american pentru Reuters.

