Ministrul Rogobete, despre cazul livratorului agresat în Bucureşti: Știu foarte bine despre ce vorbesc. Părinții mei au plecat în Belgia să muncească

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete
29 August 2025, 09:36 (actualizat 29 August 2025, 09:46)

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, condamnă „actul de violență total neprovocat al unui rasist” asupra livratorului de mâncare din Bangladesh, lovit în București. „Știu foarte bine despre ce vorbesc. Părinții mei au plecat în Belgia să muncească atunci când eu eram încă în liceu. Am trăit cu gândul și cu grijile firești pentru cineva aflat departe de casă.” a transmis ministrul pe Facebook.

„În timp ce noi arătăm cum încrederea ne face bine, alții instigă la ură, xenofobie și rasism. Încrederea este fragilă, mai ales atunci când la fundația sa tolerăm sabotori care încearcă în fel și chip să ne dezbine. Dacă vrem să ne recăpătăm încrederea în noi, trebuie să fim fermi și să condamnăm public șovinismul, indiferent de forma în care ni se prezintă.” a transmis Rogobete pe Facebook.

Ministrul condamnă “actul de violență total neprovocat al unui rasist împotriva unui om venit să muncească în România”  şi „discursul rasist, xenofob și șovin care bântuie (vremelnic, sunt sigur) coridoarele politicii.”

Rogobete a dat şi un exemplu personal „Știu foarte bine despre ce vorbesc. Părinții mei au plecat în Belgia să muncească atunci când eu eram încă în liceu. Am trăit cu gândul și cu grijile firești pentru cineva aflat departe de casă. Și mă pun adesea în locul oricărui român care muncește în Europa: cum ar fi să fie tratat așa, în țara unde și-a căutat un trai mai bun? Înțeleg nu doar ca politician sau ca ministru al sănătății, ci și ca fiu care a stat la distanță de părinți plecați la muncă”.

Rogobete: Exemplul tânărului polițist care a intervenit imediat, ferm și profesionist, ne arată că există curaj, educație și valori reale. Îl felicit și îl consider un model de urmat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite