Deputatul Nicolae Păun: „Voi depune din nou plângeri la Parchet, la CNCD, FRF și LPF împotriva galeriei Dinamo București”
Deputatul Nicolae Păun a precizat că va depune din nou plângeri împotriva galeriei Dinamo București, după scandările și bannerele de la meciul de duminică, cu Rapid.
„Voi depune din nou plângeri la Parchet, la CNCD, FRF și LPF împotriva Galeriei Dinamo București. Lipsa de măsuri concrete îi face complici pe conducătorii acestor instituții la manifestările rasiste de pe stadioane. Aseară, pe Stadionul Național, la meciul Dinamo București – Rapid București, galeria echipei Dinamo a recidivat mult mai grav în domeniul rasismului și discriminării în spațiul public. Suporterii au venit cu zeci de bannere la stadion și au scandat nestingherit lozinci cu profund caracter rasist, în fața unor polițiști și jandarmi care au asistat pasiv”, spune deputatul.

„Deși în urmă cu 10 zile, am depus plângeri oficiale la Parchetul General, Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, Federația Română de Fotbal și Liga Profesionistă de Fotbal, cu privire la precedentele manisfestări rasiste ale Galeriei Dinamo București, de atunci și până în prezent nu s-a întâmplat nimic. Voi depune din nou plângeri la Parchet, la CNCD, FRF și LPF împotriva Galeriei Dinamo București. Lipsa de măsuri concrete îi face complici pe conducătorii acestor instituții la manifestările rasiste de pe stadioane. Tot ceea ce s-a văzut aseară pe stadion demonstrează că au încurajat prin pasivitatea lor ca asemenea evenimente să escaladeze. Drept urmare, galeria echipei Dinamo București s-a comportat ca și cum s-ar fi înțeles cu organele de cercetare penală că nu li se vor întâmpla nimic. Ca vicepreședinte al Comisiei pentru Drepturile Omului, Culte și Problemele Minorităților Naționale, îi voi interpela în Parlament pe conducătorii instituțiilor cărora le-am înaintat plângeri și nu au comunicat că au luat vreo măsură. Consider că prin tolerarea unor asemenea acțiuni se încalcă grav legea penală. În momentul de față, pasivitatea conducătorilor unor instituții ale statului care ar trebui să observe încălcarea mai multor legi devine complice cu manifestările rasiste și lasă impresia că le convine se ce întâmplă”, a încheiat Nicolae Păun.
Suporterii din Peluza „Cătălin Hîldan” au afișat mai multe mesaje rasiste la adresa rivalilor:
„Rudari, ursari, căldărari și boldeni / Coduri CAEN pentru robii giuleșteni!” sau „Dacă vreți să nu vă mai zicem țigani / Nu vă mai luați de la 12 ani” au fost două dintre mesajele afișate.
Conform Regulamentului Disciplinar, Dinamo riscă o amendă de până la 70.000 de lei, în funcție de raportul întocmit de observator după meciul cu Rapid. În plus, există posibilitatea ca echipa să fie sancționată cu „măsura programării unui joc fără spectatori, cumulată cu o penalitate sportivă de 70.000 lei”.

