Ministrul Alexandru Rogobete, exclusiv la TVR Info: Dezinformarea medicală omoară oameni. Medicii care dezinformează riscă să-și piardă dreptul de liberă practică

11 September 2025, 23:38 (actualizat 12 September 2025, 00:00)

Medicii care dezinformează riscă să-și piardă dreptul de liberă practică, a avertizat ministrul Sănătății. Invitat la TVR Info, joi seară, la emisiunea Prim Plan, Alexandru Rogobete a făcut apel la medici să informeze și să aplice tratamente pe baze științifice.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: În primul rând, ca medic, nu ai voie să-i dai cu părerea când vorbești despre medicină. Nu ai voie. E etic, e deontologic. Trebuie să folosești toate informațiile științifice, dovezile științifice pe care le ai la îndemână. Pentru că noi practicăm în anul 2025, în toată lumea, nu numai în România, medicina bazată pe dovezi. Dacă nu ai dovezi științifice și medicale pentru o recomandare, pentru un tratament, nu ai voie să-i dai cu părerea. Nu ignor evenimentul de la Brașov, a fost un act de dezinformare. Mă bucur că CNA a luat atitudine rapid, aștept raportul Colegiului Medicilor și voi înainta către Parchet, fără dubiu.

Citește și: Exclusiv | Alexandru Rogobete, la TVR Info: Cum vor fi depistați medicii care nu respectă programul de lucru în spitalul public și care vor fi consecințele

Alexandru Rogobete semnalează că România ocupă un prim loc nedorit în UE: cazuri de rujeolă la copii și număr de decese cauzate de această boală.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Aș vrea să deschid un subiect greu și delicat. România este pe primul loc la rujeolă pentru copii din UE. Nu doar la număr de cazuri, ci și la număr de decese. Care puteau fi evitate prin vaccinarea corespunzătoare. Nu cu vaccinuri făcute peste noapte, ci cu vaccinuri care se utilizează de 20 sau de 30 de ani. Eu aș pune o întrebare simplă: de acești copii morți de rujeolă cine este vinovat?

Citește și: EXCLUSIV Alexandru Rogobete, despre ambulatoriul de seară: Un chirurg ar trebui să facă o tură de după-masă o dată la două săptămâni

Dezinformarea medicală omoară oameni, mai spune ministrul Sănătății, care face apel la o informare medicală corectă.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Nu voi fi de acord niciodată de acord cu vaccinarea obligatorie. Consider că oamenii au dreptul să aleagă dacă folosesc sau nu un tratament medical. Dar să aleagă informați corect și complet. Acest val de antivaccinare, de anti tehnologie, de anti medicină, a apărut după pandemie, când anumite formațiuni, din zona politicului în special, au început să speculeze și să utilizeze acest lucru în scop electoral. Iată că fenomenul ia o amploare foarte gravă. Dezinformarea medicală, din punctul meu de vedere, omoară oameni. Dezinformarea se poate opri doar prin informare corectă. Voi sesiza instant Colegiul Medicilor, voi trimite raportul la Parchet, voi sesiza toate instituțiile responsabile de comunicare.

Citește și: Ministrul Sănătății a vorbit la TVR Info despre medicamentele noi care vor apărea pe lista de compensare

Ce riscă acești medici care dezinformează? Să-și piardă dreptul de liberă practică, a mai avetizat ministrul Alexandru Rogobete.

Este o muncă de echipă, oamenii din sitemul medical, alte instituții, toată lumea, cu dvs in frunte, media, să informăm cât mai mult și cât mai corect și cât mai complet oamenii ca să înțeleagă că anumite boli au dispărut sau au fost reduse pentru că au existat elemente preventive prin vaccinare, este apelul lansat de ministrul Sănătății la TVR Info.

Interviul integral acordat în exclusivitate de ministrul Sănătății, Alexandru Robogete, la emisiunea Prim Plan, de la TVR Info, moderată de jurnalistul Ștefan Onică, alături de jurnalista Diana Brâncuși, poate fi urmărit în secțiunea video de mai jos:

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite