Ministrul Sănătății a vorbit la TVR Info despre medicamentele noi care vor apărea pe lista de compensare

11 September 2025, 22:17 (actualizat 11 September 2025, 22:34)

Alexandru Rogobete a anunțat joi seara, în emisiunea Prim Plan de la TVR Info, introducerea a 35 de medicamente generice noi pe lista de compensate. Majoritatea lor sunt din zona de boli oncologice.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Ieri am pus în transparență decizională ordinul de ministru care face două lucruri: simplifică procedurile pentru introducerea unor biosimilare și molecule generice în listă și dă posibilitatea ca în două săptămâni să includem în lista de compensate 35 de molecule noi.

Ministrul a spus că cele 35 de medicamente noi care vor fi introduse pe lista de compensare acoperă toate zonele, majoritatea sunt în zona de oncologie, dar sunt și pentru bolile autoimune, boli rare și HIV.

Cât despre medicamentele inovative, acestea vor fi decontate dintr-un fond de inovare format din alocări ale companiilor din industria farma sau de tehnologie medicală care își pot deduce din impozitul pe profit, în limita de 20%, sume pentru Ministerul Sănătății, pentru a finanța acest fond.

Urmăriți întregul interviu cu ministrul Sănătății aici:

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite