Marina iraniană declară că a lansat un “val masiv de atacuri cu drone împotriva forţelor americane
Armata iraniană a anunţat sâmbătă că a lansat un nou “val masiv de atacuri cu drone” asupra Israelului şi a forţelor americane din regiune, conform unei media de stat iraniene, citată de AFP.
“Marina iraniană a ţintit baze americane şi ‘teritoriile ocupate’ (aşa cum Iranul numeşte statul Israel, pe care nu-l recunoaşte) cu un val masiv de atacuri cu drone”, au declarat forţele armate într-un comunicat, transmis de agenţia de presă oficială iraniană Irna.
Printre ţintele menţionate se află baza Al Minhad, în Emiratele Arabe Unite, care găzduieşte soldaţi americani, o altă bază în Kuweit, precum şi o “istalaţie strategică” în Israel, potrivit aceleiaşi surse.
Anterior, Gardienii Revoluţiei iranieni afirmaseră sâmbătă că “aşteaptă” forţele americane care urmează să escorteze navele comerciale prin strâmtoarea strategică Ormuz, unde traficul maritim este aproape paralizat din cauza războiului din regiune.
“Le aşteptăm prezenţa”, a declarat purtătorul de cuvânt al Gardienilor, Ali Mohammad Naini, după anunţul făcut de ministrul american al energiei, Chris Wright, că marina americană se pregăteşte să escorteze navele în strâmtoare. “Le recomandăm americanilor ca, înainte de a lua orice decizie, să-şi amintească de incendierea superpetrolierului american Bridgeton în 1987 şi a petrolierelor care au fost ţintite recent”, a adăugat Naini, potrivit agenţiei de presă Fars.
sursa Agerpres

