Incendiul din localitatea Amara a fost stins. Geologi: E nevoie de noi prospecțiuni. Pompierii și Garda de Mediu rămân să monitorizeze zona

30 August 2025, 07:16 (actualizat 30 August 2025, 18:43)

Au fost momente de panică aseară în localitatea Amara din Ialomiţa, unde a avut loc o explozie urmată de un incendiu uriaş. Totul după ce o echipă de muncitori a lovit o pungă de gaze în timpul unui foraj de adâncime. Aproape 300 de oameni au fost evacuaţi, iar pompierii au intervenit cu precauţie şi au reuşit să stingă flăcările abia după ora 3 noaptea. Abia azi, localnicii au revenit la casele lor. În zonă a fost şi un echipaj specializat în detectarea substanțelor chimice toxice.

Vineri după-amiază, muncitorii care făceau un foraj de mare adâncime pentru stocarea apei potabile au atins o pungă de gaze. Jetul a ţâşnit cu putere la suprafaţă, până la înălţimi de 30 de metri. Și a degajat nămol, metan, hidrogen sulfurat şi amoniac. Apoi, situaţia a devenit şi mai periculoasă. Gazele s-au aprins.

Echipajele de intervenție au izolat zona şi au evacuat localnicii pe o distanţă de câteva sute de metri. Aproape 300 de oameni au plecat din casele lor. Furnizarea gazelor naturale şi a electricităţii a fost sistată. Pericolul era uriaş, mai ales că locuinţele erau foarte aproape de craterul imens care se formase şi din care ieşeau flăcări.

Goergeta Popescu, reprezentantă a ISU Ialomiţa: Și în acest moment este pericol de explozie. Este nivel maxim de alertă. Au fost mobilizate toate mijloacele şi forțele din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia.

Pompierii au intervenit cu precauţie. Abia la ora 3 dimineaţa au reuşit să stingă flăcările.

Autoritățile locale susțin că forajul, făcut pentru rețeaua de apă potabilă a orașului, avea toate autorizațiile necesare.

Constantin Marin, prefectul judeţului Ialomiţa: Niciun studiu geologic care să ne spună că în zonă este o pungă de gaze. Forajul a fost făcut în scop utilitar, pentru apă curentă, de o firmă autorizată pentru Societatea Amara.

Experții geologi spun că în zonă este nevoie de noi prospecțiuni. Mai ales că la Amara au existat în anii ’60 trei sonde, care exploatau gazele naturale existente la o adâncime mult mai mare.

Mihai Valentin Batiștatu, profesor de geologie: După părerea mea, este o acumulare secundară care s-a datorat, în timp, fie imperfecțiunii sondelor care au fost inițial, gazele având posibilitatea să migreze pe lângă coloanele sondelor respective, fie din cauze naturale, să fi fost niște sisteme de fisuri care să fi facilitat apariția unor acumulări secundare.

Dimineața, echipele specializate în detectarea substanțelor chimice toxice au stabilit că nu mai există niciun pericol și că valorile măsurate în aer au revenit la normal. Așa că localnicii s-au întors la casele lor.

Timp de o lună, în zonă vor rămâne, pentru verificări, echipe ale Gărzii de Mediu, iar pompierii vor păstra în apropiere o autospecială de intervenție și echipamente pentru măsurarea concentrațiilor de gaze toxice. Craterul urmează să fie betonat, iar lucrările la rețeaua de apă a orașului vor fi reluate după realizarea de noi studii.

———————————

ACTUALIZARE Localnicii din Amara pot reveni la casele lor. Aceasta a fost una dintre deciziile anunțate de Comitetul local pentru Situații de Urgență. Și echipa TVR s-a întors la locul exploziei de aseară.

Pompierii rămân în continuare în dispozitiv pentru supravegherea zonei.

‘Echipajele CBRN au efectuat măsurători, iar valorile indicate de către aparatele de detecție și monitorizare sunt în limitele normale. Se vor executa misiuni de monitorizare și cercetare cu autospeciala CBRN USISU (Unitatea Specială de Intervenție în Situații de Urgență) în toată localitatea Amara, pentru obținerea datelor suplimentare’, a transmis Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.

La fața locului a fost trimisă și autospeciala transport roboți de la ISU București-Ilfov pentru eficientizarea misiunii.

‘În data de 29 august 2025, la ora 15:40, un apel la numărul unic de urgență 112 a semnalat producerea unui incident în localitatea Amara, județul Ialomița, în urma unui foraj de mare adâncime (284 m) realizat de un operator economic contractat de autoritățile locale pentru captarea și stocarea apei potabile. Forajul a generat un jet de apă, gaze toxice și materiale solide, cu înălțimi de până la 50 – 60 metri, care a pus în pericol locuințele aflate în apropiere. În urma fenomenului, s-a format și un crater cu o rază de aproximativ 40 – 50 metri. Jetul se manifestă intermitent, atingând înălțimi de 20 – 30 metri și degajă apă, metan, hidrogen sulfurat, amoniac, praf și pământ. În urmă cu puțin timp, jetul s-a aprins, generând flăcări vizibile în zona de risc’, a informat ISU Ialomița.

În aceste condiții, au fost evacuate preventiv 270 de persoane din 144 de case, fără înregistrarea de probleme medicale, fiind stabilită și o zonă de risc pe o rază de 300 metri.

Populația din Amara a fost înștiințată prin mesaj RO-ALERT.

Pentru gestionarea situației de urgență, la fața locului acționează echipe ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița, sprijinite de specialiști CBRN din cadrul USISU Ciolpani și ISU Călărași, alături de reprezentanți ai furnizorilor de utilități, Gărzii de Mediu, Apelor Române, precum și autorități locale și județene. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite