Viituri în Vrancea. Râul Putna a depășit de 40 de ori debitul normal, zeci de persoane evacuate. Autoritățile rămân în alertă
Pericol de inundații în Vrancea, după ploile abundente din ultimele zile! Câteva zeci de localnici care au gospodăriile în zone amenințate de viituri și pe malurile râului Putna au făcut noapte albă. Apele umflate au afectat un drum județean din zona de munte a județului și peste 8 mii de locuitori, din trei comune, au rămas izolați temporar. Pompierii și muncitorii de la serviciul de gospodărire a apelor au montat panouri din aluminiu și saci de nisip pentru a întări digul care apără localitățile din Vrancea, afectate de inundații.
Locuitorii din satele vrâncene Mirceștii Vechi și Biliești nu au închis un ochi toată noaptea. Au primit mesaje Ro-Alert care îi anunțau că există riscul ca apele Putnei să se reverse peste gospodăriile lor.
Salvatorii au mers din poartă în poartă și au evacuat câteva zeci de persoane. Toată noaptea, pompierii și muncitorii de la gospodărirea apelor au montat diguri mobile pe o lungime de 500 de metri în zona cea mai expusă riscului de inundații.
Autoritățile județene spun că surplusul de apă provenit de la viitura de pe Trotuș, un alt afluent al Siretului, în care se varsă și Putna, a fost folosit de cele două baraje de la Movileni și Călimănești în așa fel încât să fie salvate localitățile din aval.
În zona de munte, Pârâul Zăbala a depășit albia și a provocat alunecarea terasamentului drumului județean 205 D, care leagă comunele Spulber, Paltin și Nereju de restul județului. Circulația este permisă doar pe un singur fir.
Pericolul nu se știe dacă a trecut. Este în vigoare o informare meteorologică până marți dimineața, la ora 10.00. Informarea prevede că în zonă va bate vântul cu putere și vor fi în continuare acumulări de 10-25 de litri pe metru pătrat. Urmează două zile de liniște și este foarte posibil ca spre sfârșitul săptămânii să revină ploile.
Autoritățile au păstrat în continuare o zonă tampon unde sunt mulți saci cu nisip, care vor fi folosiți în caz de urgență.
Debitului râului a ajuns în această dimineață la 560 de metri cubi pe secundă, de aproximativ 40 de ori mai mare decât nivelul normal, iar autoritățile se tem că apa s-ar putea revărsa și ar putea inunda gospodării din satele Mirceștii Vechi și Biliești.
În aceste condiții, 25 de persoane au fost evacuate preventiv, iar echipele de intervenție au mers din poartă în poartă pentru a-i convinge pe localnici să se adăpostească în zone sigure.
Primarul comunei Vânători, Dănuț Cristian, a explicat că una dintre locuințele evacuate se află într-o zonă inundabilă, în apropierea râului Putna.
„Este o locuință care a mai avut probleme. Este într-o zonă mai joasă, în vecinătatea râului Putna, într-o zonă inundabilă. Mama și cei doi copii au plecat la școală, iar tatăl a părăsit locuința”, a declarat edilul.
Toată noaptea, pompierii și muncitorii de la Sistemul de Gospodărire a Apelor au lucrat pentru a consolida zona expusă riscului de inundații.
Pe o lungime de aproximativ 500 de metri au fost montate diguri mobile din panouri de aluminiu și saci cu nisip.
Purtătorul de cuvânt al Administrației Bazinale de Apă Siret, Georgiana Cernavodă, a anunțat că sistemul de protecție ar putea fi extins.
„În această dimineață s-a suplimentat cu 200 de metri liniari de dig mobil, aduși de la ABA Prut–Bârlad, care vor fi instalați dacă situația o va impune”, a declarat aceasta.
Echipele Apelor Române Siret intervin în teren cu utilaje precum autobasculante, trailere și buldoexcavatoare.
Autoritățile spun că surplusul de apă provenit din viitura de pe râul Trotuș, un afluent al Siretului, a fost folosit pentru producerea de energie electrică la barajele Călimănești și Movileni, ceea ce a redus riscul de inundații în localitățile din aval.
Prefectul județului Vrancea, Marius Iorga, a declarat că Hidroelectrica a acceptat să deverseze o cantitate mare de apă pentru a crea spațiu de retenție în lacurile de acumulare.
În același timp, probleme au apărut și în zona de munte a județului. Râul Zăbala a rupt malul drumului județean 205D, singura legătură rutieră pentru trei comune.
Viitura a distrus aproximativ 50 de metri de șosea, iar circulația se desfășoară cu dificultate, pe un singur sens.
Primarul comunei Paltin, Ionuț Cocioabă, spune că situația este critică.
„Este singurul drum care leagă comuna Paltin, dar și localitățile Spulber și Nereju de restul județului. Aproximativ 7-8 mii de persoane riscă să rămână izolate”, a declarat edilul.
În prezent, un cod portocaliu de inundații este în vigoare până la ora 18 pe o porțiune a râului Putna.
Hidrologii avertizează că există risc de viituri majore, scurgeri importante pe versanți și posibile inundații locale.
Vârful maxim al viituri formate pe râul Putna, la Mircești, este în plină desfășurare până luni la ora 12:00, cota de inundație fiind depășită cu circa 40 de cm, a anunțat Administrația Națională Apele Române (ANAR).
În prezent, râul Putna se află sub avertizare hidrologică Cod portocaliu, existând în continuare risc de producere a unor revărsări.
Peste 200 de pompieri, polițiști și jandarmi, sprijiniți de 65 de mijloace tehnice, sunt mobilizați în teren pentru monitorizarea cursurilor de apă, verificarea zonelor vulnerabile și intervenția rapidă în sprijinul comunităților aflate în risc.
De asemenea, 50 de militari din cadrul Garnizoanei Focșani sunt pregătiți să intervină, în funcție de evoluția situației din teren.
În localitatea Mirceștii Vechi, patru persoane – o mamă și trei copii – au fost evacuate preventiv și relocate la Școala Vânători. Alte 16 persoane s-au autoevacuat la rude, iar 4 persoane au refuzat evacuarea.
În comuna Biliești, 3 persoane au fost evacuate la Căminul Cultural, 2 s-au autoevacuat la rude, iar 160 de persoane au refuzat evacuarea, potrivit autorităților.
În teren intervin și echipe ale Sistemului de Gospodărire a Apelor Vrancea, cu 34 de lucrători și 11 mijloace tehnice, pentru limitarea efectelor posibile generate de creșterea debitelor cursurilor de apă.
Pentru protejarea infrastructurii și a gospodăriilor au fost instalate aproximativ 500 de metri de diguri mobile din panouri, iar în zonele vulnerabile sunt utilizați 2.000 de saci cu nisip.
Autoritățile recomandă populației să urmărească informările oficiale, să respecte indicațiile forțelor de intervenție și să evite deplasările în zonele cu risc de inundații.
Situația este monitorizată permanent, iar echipele de intervenție rămân pregătite să acționeze pentru protejarea vieții, bunurilor și mediului.

