Sinistrații din Bilieşti, Vrancea, lăsați în voia sorții după viiturile devastatoare

Lăsați în voia sorții după potop. Așa se simt sinistrații din Bilieşti, județul Vrancea, după retragerea apelor care au lăsat în urmă prăpăd. La o lună după viiturile devastatoare, oamenii nu pot locui în casele pline de igrasie. Dar nici ajutoare nu au primit. Și spun că autoritățile i-au abandonat, iar comisiile de evaluare au subevaluat pagubele suferite.

Toți localnicii s-au întors în gospodării la Biliești, Vrancea, după ce apa a fost evacuată. Tronsonul Podul Zamfirei-Biliești-Suraia rămâne închis

În localitatea Biliești din Vrancea nu mai există pericol pentru populație și toți locuitorii au acces în propriile case, după ce s-a acționat fără întrerupere pentru evacuarea apei din gospodării, curți, grădini, terenuri agricole și drumuri. Cu ajutorul motopompelor din dotare, pompierii militari au reușit să scoată apa acumulată din 19 gospodării.

Ultima Oră

Cele mai citite