Gaza: Israelul ordonă evacuarea a zeci de familii, pentru prima dată de la intrarea în vigoare a armistiţiului
Forţele israeliene au ordonat ca zeci de familii palestiniene din sudul Fâşiei Gaza să-şi părăsească locuinţele, în prima evacuare forţată de la intrarea în vigoare a armistiţiului în octombrie, în timp ce locuitori şi gruparea islamistă palestiniană Hamas au declarat marţi că armata israeliană îşi extinde zona pe care o controlează, relatează Reuters.
Locuitori din Bani Suhaila, la est de Khan Younis, au declarat că pliante au fost aruncate luni deasupra zonelor în care familii locuiesc în tabere de corturi în cartierul Al-Reqeb, notează Agerpres.
“Mesaj urgent. Zona este sub controlul IDF (armata israeliană). Trebuie să evacuaţi imediat”, se putea citi în pliante, scrise în arabă, ebraică şi engleză, pe care armata le-a aruncat deasupra cartierului Al-Reqeb din oraşul Bani Suhaila.
Armata israeliană a negat că ar avea planuri de a-i strămuta forţat pe palestinienii din zonă. Ea a confirmat că a aruncat pliante, dar a spus că acestea aveau ca scop avertizarea palestinienilor să nu treacă dincolo de linia de armistiţiu cu Hamas.
În războiul de doi ani dinaintea semnării armistiţiului mediat de SUA în octombrie, Israelul a aruncat pliante deasupra zonelor care au fost ulterior atacate sau bombardate, forţând unele familii să se mute de mai multe ori.
Locuitori şi o sursă din cadrul grupării Hamas au declarat că aceasta este prima dată când au fost aruncate pliante de la semnarea armistiţiului.
Acordul de încetare a focului nu a depăşit prima sa fază, în cadrul căreia luptele puternice au încetat, Israelul s-a retras din mai puţin de jumătate din Fâşia Gaza, iar Hamas a eliberat ostatici în schimbul deţinuţilor şi a prizonierilor palestinieni.
Aproape întreaga populaţie de peste 2 milioane de palestinieni trăieşte pe aproximativ o treime din teritoriul Fâşiei Gaza, în mare parte în corturi improvizate şi clădiri avariate, unde viaţa şi-a reluat cursul sub controlul unei administraţii conduse de Hamas.
Israelul şi Hamas s-au acuzat reciproc de încălcări ale armistiţiului şi rămân departe de etapele mai dificile planificate pentru următoarea fază a acordului de încetare a focului.

