Israelul a lovit instalații iraniene din programul nuclear. Administrația Trump ar pregăti o operațiune terestră
Pakistanul încearcă să medieze o rezolvare a războiului din Iran, prin discuţii cu miniştrii de Externe din Turcia, Arabia Saudită și Egipt. Negocierile sunt importante, chiar dacă au loc fără participarea directă a principalilor actori implicaţi.
Pakistan nu a fost vizat până acum de atacuri iraniene, are o relaţie bună cu americanii şi cu statele Golfului și o minoritate importantă în Iran. Demersul are loc în contextul în care rebelii houthi din Yemen au lansat al doilea atac cu rachete și drone asupra Israelului. Dar și acesta a lovit instalațiile nucleare ale Iranului. Presa americană scrie că administrația Trump pregătește o operațiune terestră în Iran.
Un purtător de cuvânt al rebelilor Houthi a anunțat că au fost lansate mai multe rachete asupra mai multor obiective militare din sudul Israelului.
Oficialii israelieni au afirmat că rachetele au fost interceptate. Purtătorul de cuvânt al armatei israeliene a confirmat că rebelii Houthi au intrat în conflict și că Israelul se pregătește pentru un război pe mai multe fronturi.
De asemenea, Israelul a anunțat că a lovit întregul lanț de producție care are legătură cu programul nuclear al Teheranului.
Grl. Effie Defrin, purtător de cuvânt al armatei israeliene: În operaţiunea Leul care se ridică am lovit foarte puternic întregul lanţ de producţie nucleară din Iran. Am lovit totul, de la capacităţi de producţie din fabrici, toate componentele, până la instalţiile de centrifugare şi platforme, şi aşa mai departe. Întregul lanţ de producţie a fost lovit. A fost afectat, a fost întârziat, dar nu a fost distrus în totalitate.
În acest timp, cotidianul The Washington Post scrie că administrația Trump analizează posibilitatea ocupării insulei iraniene Kharg, unul dintre punctele cheie pentru exporturile petroliere ale Teheranului.
Unele surse de la Washington, citate de publicație, afirmă că misiunile militare americane ar putea dura câteva săptămâni, iar altele vorbesc de câteva luni.
Lt.col. Ebrahim Zolfaghari, purtător de cuvânt iranian: Ca răspuns la amenințările recente ale lui Trump privind o operațiune terestră sau ocuparea oricărei părți a teritoriului Iranului, care nu este decât o dorință, declarăm: luptătorii Islamului au așteptat de mult astfel de acțiuni pentru a demonstra că agresiunea și ocuparea nu vor aduce alt rezultat decât capturarea umilitoare, dezmembrarea și dispariția agresorilor, iar comandanții și soldații americani vor deveni o pradă bună pentru rechinii din Golful Persic.
Iar miniștrii de externe din Arabia Saudită, Egipt și Turcia au sosit la Islamabad, unde discută despre cum s-ar putea ajunge la o încetare a războiului din Orientul Mijlociu.

