EXCLUSIV Ministrul Apărării confirmă că trei avioane cisternă americane au ajuns în țara noastră: E o acțiune care sporește capacitatea de descurajare. România va fi mai apărată
Ministrul Apărării, Radu Miruță, a confirmat duminică seara, în direct la emisiunea Culoarele Puterii de la TVR Info, că trei avioane cisternă americane au ajuns în România. E o acțiune care sporește capacitatea României de descurajare, a declarat oficialul.
„Sunt în urma deciziei Parlamentului din această săptămână, au ajuns în dimineața acestei zile un număr de trei aeronave. Sunt niște Boeing-uri care au capacitate de alimentare în aer. au ajuns la Otopeni, este decizia partenerului nostru strategic din Statele Unite, dacă vin la Otopeni sau dacă vin la Mihail Kogălniceanu. Parlamentul a dat această aprobare să vină și la Mihail Kogălniceanu și la Otopeni. Este un număr limită dat de Parlament, se încadrează în acel număr și este o activitate coordonată de Statele Unite. Noi, la Ministerul Apărării, ne-am interesat în discuțiile cu partenerul american dinainte de decizie dacă pentru ceea ce a votat Parlamentul în această săptămână se pune problema să se vină cu armament, să se vină cu explozibil, să se transporte astfel de lucruri, răspunsul oficial este nu. Așadar este o acțiune a Statelor Unite pe care Parlamentul României a aprobat-o și este o acțiune care sporește capacitatea României de descurajare”, declarat ministrul Apărării.
Radu Miruță a subliniat faptul că România este o țară care respectă înțelegeri le diplomatice internaționale și este o țară care folosește armata pentru a descuraja, nu pentru a ataca.
„O țară democrată, o țară care este în parteneriat strategic, o țară care respectă înțelegeri diplomatice internaționale, este o țară care folosește armata pentru a descuraja, nu pentru a ataca. Ca să descurajezi mai mult, trebuie să arăți capacitate pentru ca cei care ar putea avea gânduri negre despre România să se mai gândească o dată. Descurajarea înseamnă atât militar, cât și tehnică militară. Este o combinație între număr de militari și capacitate tehnică. Acum, eu știu discuția asta din spațiul public, însă la final anului trecut, când militari americani au plecat din România – de ce au plecat militari americani? Acum uitați că vin în jur de 450-500 de militari americani, aceiași unii întreabă acum de ce vin americanii. Păi, și în car și în căruță, nu se prea poate„, a arătat oficialul.
Ministrul Apărării spune că România nu devine astfel o țintă, ci dimpotrivă, țara noastră va fi mai apărată.
„România devine o țară care are astăzi o capacitate suplimentară de a se apăra. Riscuri există peste tot în lume. Trebuie să ne uităm la cum pot să diminuezi riscurile care se adresează României. Și pentru a diminua aceste riscuri, trebuie să crești capacitatea de a te apăra. Dacă România, asta ce le pot spune celor care ar putea fi îngrijorați, dacă erau îngrijorați despre riscurile din România de acum o săptămână, astăzi ar trebui să fie un pic mai puțin îngrijorați. Pentru că, mă rog, astăzi, în perioada următoare, când va veni tehnica pe care Parlamentul a aprobat-o să ajungă pe teritoriu național, România va fi mai apărată. Nu se bagă România în război, nu interacționează România cu ce se întâmplă în Iran” – a dat asigurări Radu Miruță.
Primele aeronave americane de realimentare au ajuns în România. Trei astfel de aparate sunt la noi în ţară, dar nu în bazele pentru care au primit aprobare. Consiliul Suprem de Apărare a țării a analizat și aprobat miercuri solicitarea Statelor Unite de dislocare a unor trupe și avioane în România.
„Bazele operaționale ale Forțelor SUA din Europa, inclusiv cele din România, găzduiesc în mod obișnuit aeronave militare americane (și personal) în tranzit, în conformitate cu acordurile privind accesul, staționarea și survolul încheiate cu aliații și partenerii. Având în vedere securitatea operațională a mijloacelor și personalului american, nu se pot divulga alte detalii” – se arată într-un mesaj al Comandamentului Statelor Unite pentru Europa, care citează un oficial al Departamentului de Război.
Aprobarea CSAT a fost, mai apoi, validată în plenul parlamentului.
În declaraţia făcută după şedinţa CSAT, preşedintele Nicuşor Dan a explicat că este vorba despre echipamentele sunt defensive și nu sunt înzestrate cu armament propriu-zis, dar şi că dislocarea este una temporară.

