Care sunt măsurile luate de Armata Română după exploziile celor două drone, prezentate de Radu Miruță la TVR Info

10 June 2026, 22:17 (actualizat 11 June 2026, 12:32)

Care sunt măsurile luate de Armata Română după explozia dronei maritime ucrainene în portul Constanța și a celei aeriene la Galați au fost anunțate de ministrul interimar al Apărării Radu Miruță, la TVR Info, marți seara.

Radu Miruță: Eu vreau să spun foarte ferm: e un lucru nedrept să fie acuzați militarii. Nu este ceva ce am identificat deocamdată că nu fac militari. Dacă este să fie blamat cineva, acela e factor politic. Factorul politic care a considerat ani de zile când zestrarea armatei este o afacere în care trebuie să-și prindă mustețile.

Militarii fac maximul pe care îl pot face cu ce au.

Militarii fac maxim cu ce au. La drona din zona portului e o chestiune care, în fine, e cu mai puține implicații în zona militară, că armata nu face pază la intrarea în port. Armata are niște radare pe anumite zone în Marea Neagră și pe radarele armatei nu se văd dronele car au 60cm înălțime.

Am dat o dispoziție pentru măsuri suplimentare în port. Există trei zone în care am cerut Consiliului de administrație al Portului Constanța astăzi să instaleze niște sisteme electronice astfel încât și dacă trece o bărcuță de hârtie pe acolo, ea să poată fi rapid detectată. Pe zona militară ne jucăm, dacă îmi permiteți exprimarea, în sensul că repoziționăm anumite capabilități în funcție de cum observăm că ar crește riscurile într-o parte sau în cealaltă.

Am suplimentat cu un radar în zona Galați. Atunci drona de acolo nu fusese văzută corect. Am dus acest radar, de acum o săptămână, tocmai ăla a fost radarul care a văzut această dronă.

N-am reușit cu ce am avut atunci acolo, din niște motive explicabile tehnic ți le-am discutat. Am mai pus în funcțiune o capabilitate, tot în zona Dobrogea, de interceptare, însă nu acoperă toată lungimea de interes.

Când am ajuns la Ministerul Apărării și am văzut că aceste capabilități pe care noi le avem acolo nu acoperă toate scenariile, am făcut o adresă la NATO prin care am specificat ce anume considerăm noi că avem nevoie: radare de joasă altitudine, interceptori, diverse alte metode de apărare antieriană de la sol, pe care cei de la NATO au verificat-o tehnic și au spus da, validăm că ceea ce ați propus voi. Este cu adevărat necesar acolo, a declarat miniștrul Radu Miruță, într-o ”Ediție Specială”, la TVR Info.

Urmăriți mai jos emisiunea integral!

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite