Scumpirea biletelor de la metrou, amânată cu 60 de zile. Ordin pus în transparență publică al ministrului interimar Radu Miruță

Metrou, stație de metrou, Metrorex (Foto: Autor: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES FOTO)
28 April 2026, 11:51

Scumpirea transportului cu metroul ar putea fi amânată cu 60 de zile, potrivit unui ordin publicat astăzi pe site-ul Ministerului Transporturilor, la propunerea interimarului Radu Miruță.

Astăzi, pe site-ul Ministerului Transporturilor a fost postat, în consultare publică, proiectul de Ordin al viceprim-ministrului, ministrul Transporturilor și Infrastructurii interimar privind prorogarea termenului prevăzut la art. II din OMTI nr. 408/2026 pentru modificarea anexei la Ordinul ministrului Transporturilor şi Infrastructurii nr. 1.026/2021 privind aprobarea tarifelor de călătorie cu metroul.

Proiectul prevede amânarea cu 60 de zile a majorării tarifelor Metrorex, care trebuia să intre în vigoare la 1 mai.

Fostul ministru (PSD) al Transporturilor, Ciprian Șerban, semnase ordinul de majorare a călătoriei cu metroul de la 5 la 7 lei în ultima sa zi de mandat.

Ghinion, cum ar spune un clasic în viaţă. Ghinionul meu, că e pe finalul meu de mandat. De ce? Pentru că acolo avem o decizie şi o asumare a Consiliului de Administraţie de la Metrorex. Am încercat tot felul de discuţii cu dânşii, am încercat tot felul variante să nu ajungem la această creştere. Nu se poate reveni la ea. Era cumva atributul meu să semnez acel ordin pentru că au urmat toţi paşii în minister. Ajungând la mine la mapă, trebuia semnat. Nu m-am limitat doar la asta, noi am trimis şi corpul de control pentru că sunt anumite cheltuieli din punctul meu de vedere nejustificate acolo şi bineînţeles că nu doar bucureştenii trebuie să suporte o proastă gestionare a banului public a acelei companii“, a afirmat luni Şerban, la conferinţa de bilanţ.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite