CSAT, undă verde cererilor americane. Nicușor Dan: ”Românii nu au motive de îngrijorare. Țara lor este o țară mai sigură acum”
Statele Unite vor să trimită în România avione cisternă, sute de militari şi alte echipamente care să sprijine războiul din Iran. Vor folosi două baze militare: Kogălniceanu şi Câmpia Turzii, dar au legătură şi cu scutul de la Deveselu. Administraţia Trump a trimis o cerere oficială, care este clasificată. CSAT şi apoi Parlamentul au discutat şi aprobat solicitarea. Românii nu trebuie să fie îngrijoraţi, ţara este mai în siguranţă prin prezenţa militară americană sporită, spune preşedintele Nicuşor Dan.
Consiliul Suprem de Apărare a Țării condus de președintele Nicușor Dan s-a reunit la Palatul Cotroceni ca să analizeze dislocarea temporară a unor echipamente și forțe militare americane în România. Nicușor Dan a prezentat deciziile și argumentele care stau la baza înțelegerii cu americanii.
Președintele Nicușor Dan a insistat că ultimul filtru pentru ca echipamentele și militarii americani să se instaleze în România este aprobarea Parlamentului. Nicușor Dan susține că prezența americană va crește siguranța României.
Solicitarea președintelui pentru încuviințarea Parlamentului invocă un articol din legea privind prezența trupelor străine pe teritoriul României. Articolul prevede un vot obligatoriu în Parlament, în cazul în care solicitarea nu este făcută în baza unor tratate internaționale deja existente. România și Statele Unite au un Acord de Acces semnat în 2005, care prevede facilități și sprijin pentru trupele americane care s-ar instala în baze militare din România, și un Parteneriat Strategic, semnat în 2011. Ambele, parafate în mandatele fostului președinte Traian Băsescu.
————–
ACTUALIZARE Conform unor surse politice consultate de Știrile TVR, primele vor ajunge avioanele militare, la Câmpia Turzii vor ajunge sisteme de culegere de informații și sisteme de alimentare care nu vor încăpea la baza Mihail Kogălniceanu, unde vor ajunge toate celelalte capabilități americane.
Echipamentele vor fi însoțite de militari și de personal tehnic. 400-500 de militari americani vor ajunge în România.
Această solicitare este pe 90 de zile.
Amănunte avem de la colega noastră, jurnalista Roxana Avramescu:
ACTUALIZARE Președintele Nicușor Dan a susținut o declarație de presă, după încheierea ședinței CSAT:
Un al treilea punct al discuțiilor:
Punctul al treilea al discuției de azi în CSAT a fost dislocarea temporară a unor echipamente și forțe militare americane în România. E vorba de avioane de realimentare, cum deja s-a discutat în spațiul public, a unor echipamente de monitorizare și a unor echipamente de comunicații satelitare. Acestea din urmă, în corelare cu scutul de la Deveselu. Subliniez faptul că aceste echipamente sunt defensive. Și subliniez faptul că ele nu sunt înzestrate cu armament propriu-zis. În termeni tehnici, se spune că ele sunt echipamente non-cinetice. Ele vor fi, în măsura în care Parlamentul aprobă în ședința care urmează să aibă loc azi. Ele vor fi dislocate în baza acordului de parteneriat între România și Statele Unite și este o colaborare similară cu o colaborare cu care alte țări NATO o fac.
Așa cum am spus, pentru ca aceste echipamente și aceste forțe militare să ajungă în România este nevoie de votul Parlamentului.
După ședința CSAT am trimis o scrisoare Parlamentului și o să avem o dezbatere în Parlament în această după-amiază. Subliniez că e vorba de niște echipamente care sporesc securitatea României, deci îi asigur pe români că nu au motive de îngrijorare. Țara lor este o țară sigură, ba chiar mai sigură.
S-a discutat și despre creșterea prețurilor petrolului și care va fi reacția statului român. În ceea ce privește gazul, guvernul a adoptat deja de la 1 maprilie o schemă de plafonare.
5.700 de oameni au revenit din zona de conflict, mulți ajutați de Ministerul de Externe.
ACTUALIZARE Ședința CSAT s-a terminat. Cel mai important punct de discuție a fost răspunsul către Statele Unite, dacă pot folosi baza militară de la Mihail Kogălniceanu
ACTUALIZARE Surse TVR Info au precizat că cererile americanilor sunt ca anul trecut: avioane cisternă, un contingent de 100 de militari care le vor păzi. În plus, echipamente de comunicații.
CSAT ar trebui să dea răspuns Statelor Unite, care ar fi cerut să folosească baza militară de la Kogălniceanu pentru operațiunile din Iran. Administrația prezidențială nu a confirmat informația. Dar a anunţat că va fi analizată dislocarea pe teritoriul țării a unor trupe și echipamente militare.
La şedinţă participă premierul Ilie Bolojan, ministrul Apărării, vicepremierul Radu Miruţă, ministrul Afacerilor Interne, vicepremierul Cătălin Predoiu, ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, ministrul Economiei, Irineu Darău, ministrul de Finanţe, Alexandru Nazare.
Pe ordinea de zi mai sunt incluse analiza dislocării temporare pe teritoriul României a unor capabilităţi militare şi evaluarea impactului evenimentelor din Orientul Mijlociu asupra pieţei petroliere din România.
*
Noul ambasador american la București s-a întâlnit astăzi cu președinții Senatului și Camerei Deputaților, după ce vineri a avut o discuție cu președintele Nicușor Dan.
Pe ordinea de zi sunt incluse subiecte referitoare la: situaţia din Orientul Mijlociu, implicaţii pentru România; evaluarea impactului evenimentelor din Orientul Mijlociu asupra pieţei petroliere din România; analiza dislocării temporare pe teritoriul României a unor capabilităţi militare.
Adelin Petrișor, jurnalist senior TVR: Mâine se va discuta în CSAT, cel mai probabil, despre cererea americanilor de a trimite temporar în România tehnică și militari. În primul rând se discută despre situația din Orientul Mijlociu. Este foarte probabil ca ceea ce vor să trimită americanii în România să aibă legătură cu operațiunile pe care le desfășoară în Orientul Mijlociu. Surse susțin că ar putea fi vorba inclusiv de oameni și avioane care să vină la baza de la Mihail Kogălniceanu, care ar putea fi una dintre cele mai mari ale NATO din Europa în următorii ani. Până în 2040 vor fi investiți 2,5 miliarde de euro. E foarte probabil ca România să aibă acolo o escadrilă F-35, pe lângă o escadrilă de F-16.
Au retras americanii, anul trecut, în jur de 900-1000 de oameni. În prezent, în România se află aproximativ 1000 de militari americani, cei mai mulți fiind în trei baze importante: Baza Aeriană 71 Câmpia Turzii, Baza 99 de la Deveselu, scutul antirachetă, și Baza Mihail Kogălniceanu.
Pe 5 martie, preşedintele Nicuşor Dan declara că nu va convoca CSAT în cazul situaţiei din Orientul Mijlociu atâta timp cât evenimentele nu prezintă “un pericol imediat” pentru România. “Nu am convocat CSAT şi nu îl vom convoca, cât lucrurile nu prezintă un pericol imediat direct pentru România”, preciza şeful statului.
Ultima şedinţă a CSAT a avut loc pe 24 noiembrie 2025 pe tema Strategiei Naţionale de Apărare.

