Ședință cu scandal. Parlamentul a aprobat solicitarea SUA privind dislocarea de echipamente şi trupe americane în România
Parlamentul a aprobat, miercuri, scrisoarea preşedintelui Nicuşor Dan referitoare la dislocarea temporară în România a unor echipamente şi forţe militare americane, însă nu fără scandal.
Ilie Bolojan, premierul României: Vă asigur că această propunere este în interesul țării noastre, este pentru siguranța românilor, este o propunere făcută cu responsabilitate.
Nicoleta Pauliuc, senator PNL: De ce este necesar votul Parlamentului? Pentru că nu este vorba despre o simplă ajustare a unei prezențe militare deja existente. Este o misiune distinctă, iar legea cere ca astfel de decizii să fie aprobate explicit de Parlament.
Sorin Grindeanu, președintele Camerei Deputaților: Votul pentru această decizie este un vot pentru siguranța reală a României. Este o dovadă de responsabilitate, de consecvență și de maturitate ca stat aliat.
George Simion, deputat AUR: O decizie luată pe genunchi, care afectează destinul unei națiuni. Dragi români, jurământul nostru de credință a fost și este față de poporul român și nu față de vreo altă entitate. Alegem să rămânem loiali acestui jurământ și anunțăm că nu putem vota și nu ne dăm acordul pentru scrisorile și garanțiile lui Nicușor Dan.
Anamaria Găvrilă, deputat POT: Pus în fața unei situații critice, serioase, Nicușor Dan nu își asumă decizii care țin de fapt de funcția de președinte al României. Aceste cereri de la partenerii noștri strategici se negociază. Nicușor Dan nu ne spune ce a negociat el pentru România.
Radu Miruță, ministrul Apărării: Nu este vorba! Nici de a băga România în război nu este vorba, nici de a deveni țintă nu este vorbă, nici de a deveni mai slabi. Când e seriozitate? Atunci când țipați că să iau decizii la care nu sunteți parte sau când sunteți invitați să argumentați luarea unei decizii la care sunteți astăzi parte în Parlamentul României?
————-
ACTUALIZARE În urma suspendării dezbaterilor s-a trecut la vot. Hotărârea a fost aprobată cu 272 de voturi pentru, 18 împotrivă, 5 abțineri, iar 2 parlamentari nu au votat.
Ședința parlamentului s-a încheiat.
ACTUALIZARE Premierul Ilie Bolojan a declarat, miercuri, în plenul Parlamentului, referitor la propunerea de dislocare de capabilităţi americane, că este în interesul ţării noastre şi arată că România este un aliat sigur în această parte a lumii.
“În această calitate de prim-ministru vă asigur că această propunere este în interesul ţării noastre, este pentru siguranţa românilor, este o propunere făcută cu responsabilitate, care arată că România este un aliat sigur în această parte a lumii. Şi este o propunere făcută cu responsabilitate”, a afirmat Ilie Bolojan.
El s-a referit la protestul din plen al unor parlamentari ai Opoziţiei care au venit cu vuvuzele.
“Cu tot respectul, gândiţi-vă ce înseamnă să iei decizii importante pentru ţară. Ele nu pot fi luate cu vuvuzelele, ci trebuie luate întotdeauna cu responsabilitate. Din acest punct de vedere vă rog să votaţi pentru această propunere în interesul României”, a transmis Bolojan.
ACTUALIZARE Liderul AUR George Simion a declarat că decizia CSAT este un “trasă pe genunchi, care afectează destinul unei națiuni”.
El a continuat: “Anunțăm că nu putem vota și nu ne dăm acordul pentru scrisorile și garanțiile lui Nicușor Dan, venite de la dl. Grindeanu și din alte părți insalubre ale politicii românești. Nu avem garanția că scopul și intențiile sunt doar defensive. Nu avem garanția că cineva va apăra aceste baze militare. Nu știm câți soldați rămân. Doar 64 de parlamentari au consulat acel document clasificat”.
ACTUALIZARE Sorin Grindeanu, președintele PSD, a luat cuvântul: ”Ne aflăm într-un context de securitate internațional fără precedent. Conflictul din Orientul Mijlociu se suprapune peste războiul din Ucraina, aflat deja într-o fază prelungită. Acest cumul de tensiuni obligă Uniunea Europeană și NATO să își adapteze rapid și realist abordările economice și militare. România, ca stat membru al ambelor structuri, are nu doar dreptul, ci și responsabilitatea de a contribui activ la consolidarea securității regionale, în special în zona Sud-Estul Europei și la Marea Neagră. Poziționarea noastră strategică pe Flancul Estic ne conferă un rol esențial în contracararea riscurilor de securitate, iar acest rol nu poate fi asumat doar declarativ, ci prin decizii concrete și coerente! În acest cadru, aprobarea solicitării Statelor Unite reprezintă un gest firesc și necesar. Este un semnal clar că România își respectă angajamentele și că este un partener serios, capabil să contribuie efectiv la securitatea proprie și a aliaților săi”.
ACTUALIZARE A început ședința comună a Senatului şi Camerei Deputaţilor.
La şedinţă participă şi premierul Ilie Bolojan.
Şedinţa este condusă de preşedintele Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, care a anunţat că şi-au înregistrat prezenţa 337 parlamentari din totalul de 463.
Lucrările se desfăşoară cu prezenţă fizică şi online.
Anterior, comisiile pentru apărare ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au aprobat, miercuri, cu majoritate de voturi, hotărârea care să permită, conform scrisorii preşedintelui României, prezenţa în baza de la Mihail Kogălniceanu a unor capabilităţi ale Statelor Unite, care se vor desfăşura pe o perioadă determinată, a anunţat preşedinta Comisiei senatoriale, Nicoleta Pauliuc, menţionând că este vorba despre capabilităţi defensive.
Documentul urmează să fie supus aprobării plenului reunit al Camerei Deputaţilor şi Senatului.
“Şedinţa reunită a celor două comisii ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au încheiat această dezbatere. Am aprobat cu majoritate de voturi o hotărâre care să permită, aşa cum e şi solicitarea, scrisoarea preşedintelui României, prezenţa pe baza de la Mihail Kogălniceanu a unor capabilităţi care se vor desfăşura pe o perioadă determinată. Există această întrebare, poate şi în spaţiul public, dar şi noi am dezbătut-o în cadrul comisiei: de ce hotărâre şi nu informare, pentru că există un text de lege, când anul trecut, în 2025, în septembrie, am prezentat o informare în cadrul Parlamentului legat de prezenţa unor avioane care să facă alimentarea în aer, a unor capabilităţi şi, în acelaşi timp, pe lângă acest lucru, în momentul în care se schimbă configuraţia de parametri, adică avem anumite rotaţii, modificări de prezenţă militară, atunci e nevoie de o hotărâre a Parlamentului”, a afirmat Pauliuc, după şedinţa comisiilor.
Ea a precizat că este o decizie politică şi o decizie argumentată juridic.
“Este un document clasificat cel pe care l-am studiat, pe care l-am dezbătut şi în baza căruia am luat această decizie. Pot să confirm doar faptul că ceea ce a comunicat preşedintele Nicuşor Dan sunt elemente pe care le regăsim în hotărâre. Capabilităţile pe care Statele Unite le vor reloca la Mihail Kogălniceanu sunt capabilităţi defensive”, a adăugat Pauliuc.
Aceasta a arătat că, la şedinţa comisiilor, reprezentanţii AUR nu au votat.
În timpul dezbaterilor din comisii, mai mulţi parlamentari ai AUR şi Pace Întâi România au cerut să participe la şedinţă şi să aibă acces la documentul clasificat. Aceştia au fost nemulţumiţi că le-a fost refuzat accesul şi că au fost trimişi să consulte documentul la staff-ul comisiilor.
Deputata AUR Geanina Şerban a declarat că la şedinţa Birourilor permanente reunite s-a stabilit că votul va fi online, hibrid.
“Am întrebat cum poate vota un parlamentar online un document clasificat şi mi s-a spus că unii poate nu vor să citească. (…) Am fost scoşi din şedinţa Comisiilor de apărare şi trimişi să consultăm un document clasificat la staff-ul comisiei. Dacă asta înseamnă clasificat, e o surpriză pentru mine. Astăzi, la ora 17:00, la plen va fi un vot hibrid, online, asupra unui document clasificat care nu este public, care nu a fost consultat. Cum se va vota şi ce se va vota?”, a spus Geanina Şerban.
Ea a anunţat că parlamentarii AUR vor participa la şedinţa de plen reunit.
Decizia CSAT
Preşedintele Nicuşor Dan a trimis o scrisoare privind încuviinţarea de către Parlament, în temeiul art. 4 alin. (2) din Legea nr. 291/2007, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, a unor solicitări ale prim-ministrului României, după consultarea Consiliului Suprem de Apărare a Ţării în data de 11 martie 2026.
De asemenea, preşedintele Nicuşor Dan a trimis Parlamentului şi două informări referitoare la aprobarea forţelor şi mijloacelor Ministerului Afacerilor Interne care sunt trimise la misiuni şi operaţii în afara teritoriului naţional în anul 2026 şi, respectiv, la aprobarea intrării şi staţionării în România a Forţei de reacţie NATO (Allied Reaction Force/ARF) sau tranzitarea teritoriului naţional de către aceasta, în scopul pregătirii şi/sau desfăşurării de operaţii militare, dacă va fi cazul, în anul 2026, precum şi mandatarea ministrului Apărării Naţionale pentru a aproba eventualele modificări în structura/compunerea ARF, care vor putea surveni în raport cu datele de planificare transmise de NATO pentru anul 2026.
Consiliul Suprem de Apărare a Ţării a discutat în şedinţa de miercuri despre dislocarea temporară în România a unor echipamente şi forţe militare americane, în contextul crizei din Orientul Mijlociu, o solicitare în acest sens fiind transmisă Parlamentului pentru a fi supusă aprobării.
“E vorba de avioane de realimentare, (…) echipamente de monitorizare şi echipamente de comunicaţii satelitare, acestea din urmă în corelare cu scutul de la Deveselu. Subliniez faptul că aceste echipamente sunt defensive şi subliniez faptul că ele nu sunt înzestrate cu armament propriu-zis, în termeni tehnici se spune că ele sunt echipamente non-cinetice. Ele vor fi, în măsura în care Parlamentul aprobă în şedinţa care urmează să aibă loc azi, vor fi dislocate în baza Acordului de parteneriat dintre România şi Statele Unite ale Americii. Aşa cum am spus, pentru ca aceste echipamente şi aceste forţe militare să ajungă în România, este nevoie de votul Parlamentului, deci urmare a şedinţei CSAT am trimis o scrisoare Parlamentului şi o să avem o dezbatere în Parlament în această după-amiază”, a anunţat preşedintele Nicuşor Dan, într-o declaraţie de presă susţinută la Palatul Cotroceni, după şedinţa CSAT.
El a explicat că această colaborare cu SUA, din aceste zile, este similară cu o colaborare pe care alte ţări NATO o fac. Şeful statului a dat asigurări că aceste echipamente sporesc securitatea României.
“Îi asigur pe români că nu au motive de îngrijorare, ţara lor este o ţară sigură, ba chiar mai sigură”, a declarat Nicuşor Dan.

