Aproximativ 200 de militari americani răniţi în şapte ţări în războiul împotriva Iranului

17 March 2026, 07:37 (actualizat 17 March 2026, 07:38)

Armata americană a înregistrat aproximativ 200 de militari răniţi în şapte ţări diferite de la începutul războiului împotriva Iranului, a anunţat luni căpitanul Tim Hawkins, purtător de cuvânt al comandamentului militar american din regiune, notează AFP.

“Zece sunt clasificaţi ca fiind grav răniţi”, a declarat purtătorul de cuvânt. “Marea majoritate a rănilor sunt uşoare, iar peste 180 de militari şi-au reluat deja misiunea”, a adăugat el, potrivit Agerpres.

Soldaţii americani răniţi se aflau în Israel, Arabia Saudită, Bahrein, Emiratele Arabe Unite, Kuweit, Irak şi Iordania, potrivit purtătorului de cuvânt.

Pentagonul raportase aproximativ 140 de răniţi cu o săptămână mai devreme.

De când Statele Unite şi Israelul au lansat ofensiva împotriva Iranului pe 28 februarie, 13 militari americani au fost ucişi: şapte în atacurile Teheranului asupra unor baze americane din Orientul Mijlociu, mai exact din Kuweit şi Arabia Saudită, şi şase în prăbuşirea unui avion de realimentare în Irak.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite