Franța confirmă primul caz de Ebola
Franța a confirmat primul caz de Ebola – un medic întors dintr-o misiune umanitară în Republica Democrată Congo, potrivit BBC.
Medicul a fost „internat imediat într-o unitate medicală specializată” și se află într-o stare stabilă, a anunțat miercuri Ministerul Sănătății din Franța.
RD Congo a anunțat luna trecută un focar de Ebola, dar experții cred că virusul circula deja de câteva săptămâni.
Peste 260 de persoane au fost confirmate ca decedate din cauza virusului în țara din Africa Centrală, în timp ce 1.000 de persoane au fost infectate.
Acesta este primul caz de Ebola confirmat în Europa, deși un medic american care a fost testat pozitiv în RD Congo a fost tratat luna trecută la un spital german.
Uganda, vecina RD Congo, a confirmat și ea cazuri de Ebola. Organizația Mondială a Sănătății (OMS) afirmă că se știe că 20 de persoane au fost infectate acolo și au fost confirmate două decese.
În declarația sa de miercuri, Ministerul Sănătății din Franța a subliniat că riscul pentru populație este „foarte scăzut”.
Acesta a adăugat că autoritățile depun eforturi pentru a-i găsi pe cei care ar fi putut intra în contact cu medicul.
Lucrătorii din domeniul sănătății sunt expuși în mod special riscului de Ebola, care se răspândește prin fluide corporale.
Actuala epidemie de Ebola este cauzată de specia Bundibugyo a virusului, pentru care în prezent nu există vaccin.
Ministerul Sănătății a anunțat că Franța a instituit un „sistem dedicat de monitorizare” pentru lucrătorii umanitari care se întorc din RD Congo.
Potrivit Centrelor pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din Africa (Africa CDC), precum și autorităților de sănătate publică din SUA, actuala epidemie de Ebola are potențialul de a fi una dintre cele mai mari de până acum.
În RD Congo, cazurile sunt concentrate în prezent în provinciile estice Ituri, Kivu de Sud și Kivu de Nord.
Ituri rămâne principalul focar de transmitere, reprezentând peste 90% din infecțiile confirmate.

