Adrian Bumbescu, în lacrimi după ce a revăzut imaginile de acum 40 de ani de la Sevilla. Steaua ’86 are un etaj dedicat la Muzeul Fotbalului
Adrian Bumbescu a plâns când a revăzut imaginile de acum 40 de ani de la Sevilla. Bumbescu și-a adus aminte cum a intrat Mircea Lucescu peste el la duș ca să îl felicite pentru câștigarea Cupei Campionilor Europeni.
Iovan și Bumbescu au fost invitați la deschiderea expoziției Steaua ’86 de la Muzeul Fotbalului, dar primul n-a putut ajunge. A fost internat în spital pentru analize din cauza unor probleme cu inima, dar speră să fie în forma la sărbătoarea din 7 mai.
Fostul fundaș Adrian Bumbescu (66 de ani) a declarat că, pentru el, câștigarea Cupei Campionilor Europeni cu Steaua, în 1986, rămâne cea mai frumoasă amintire.
“Cu siguranță, câștigarea Cupei Campionilor Europeni în ’86 rămâne cea mai frumoasă amintire. Este un trofeu invidiat, iar noi, chiar și la 40 de ani de la cucerirea lui, ne aducem aminte cu plăcere. Timpul a trecut foarte repede și din păcate nu ne menajează deloc. Toți ne schimbăm, îmbătrânim, dar rămânem cu ceva, cu aceste amintiri. Cupa trebuia să o câștigăm de trei ori ca să rămână la noi, dar aia cred că dispărea clar până acum“, a spus fostul jucător.

Bumbescu a văzut replica tricourilor cu care el și colegii săi au câștigat Cupa Campionilor Europeni, cel în culorile marii rivale Dinamo.
După meciul de la Sevilla, Mircea Lucescu i-a vizitat pe jucătorii Stelei… la duș.
“Pe Mircea Lucescu, Dumnezeu să-l odihnească, l-am văzut în ziua finalei la sfârșit. Noi eram la duș și Mircea Lucescu a intrat în costum. I-am zis că se udă… el însă ne-a pupat, ne-a felicitat. Avea o senzație extraordinară, el era om de fotbal. La întoarcerea de la Sevilla a fost extraordinar de frumos. Când am coborât din avion era o mare de oameni, până la șosea erau oameni. Erau și dinamoviști, și rapidiști care au venit atunci la aeroport. Era altă mentalitate, în plus, la acele cuplaje suporterii se împrieteneau între ei”, povestește Bumbescu.
Balint le-a pregătit colegilor de la Sevilla un film care l-a impresionat pe Adrian Bumbescu până la lacrimi.
La 7 mai 1986, echipa de fotbal Steaua București câștiga Cupa Campionilor Europeni, aflată atunci la a 31-a ediție, pe stadionul ”Ramon Sanchez Pizjuan” din Sevilla (Spania), după ce o învingea în finală pe FC Barcelona, cu scorul de 2-0, în urma loviturilor de departajare.
Aceasta reprezintă cea mai mare performanță din istoria fotbalului românesc la nivel de club, pe care Steaua București o putea repeta în 1989, când a jucat din nou finala competiției, dar a fost învinsă clar de formația italiană AC Milan cu 4-0.
Banca Națională a României (BNR) lansează, începând cu 7 mai, în circuitul numismatic, o monedă din argint, cu valoarea nominală de 10 lei, și o monedă din tombac cuprat, cu valoarea nominală de 1 leu, dedicate aniversării a 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni de către Steaua București.

