BNR a lansat emisiunea numismatică ”Steaua București – 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni”, la Sevilla în 1986

7 May 2026, 17:36 (actualizat 7 May 2026, 20:24)

Banca Naţională a României a lansat, joi, la sediul central, cu ocazia aniversării a 40 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor Europeni de către echipa de fotbal Steaua Bucureşti, două monede aniversare în circuitul numismatic, sub denumirea “Sevilla 40 de ani”, una din argint cu valoarea de 10 lei şi cealaltă din tombac, cu valoare de 1 leu.

“Pentru a marca acest moment unic în istoria fotbalului românesc, Banca Naţională a României lansează în circuitul numismatic două monede destinate colecţionării realizate din argint şi tombac. Sunt făcute la Monetăria Statului Român şi este a doua sau a treia emisiune bicolor sau tricolor. Designul celor două monede este similar, pe avers este prezentată inscripţia România, iar pe cerc este stema României şi valoarea de 10 lei, respectiv 1 leu şi anul emisiunii 2026. Şi este reprodusă partea superioară a trofeului cucerit în 1986. Pe revers este redată sigla echipei Steaua Bucureşti cu o minge de fotbal în fundal. Ambele monede au calitatea proof de 37 mm, la greutăţi diferite, cea de argint cântăreşte 31 de grame, iar cea din tombac de 12,5 grame”, a afirmat guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, în cadrul ceremoniei de lansare a celor două monede.

Isărescu a înmânat ulterior monedele aniversare foştilor jucători şi membri ai staffului tehnic Dumitru Stângaciu, Anton Weissenbacher, Adrian Bumbescu, Miodrag Belodedici, Gavril Pele Balint, Tudorel Stoica, Anghel Iordănescu, Marius Lăcătuş, Victor Piţurcă, Ştefan Iovan, Ladislau Boloni, Mihail Majearu, Constantin Pistol, Marin Radu, Vasile Iordache şi Florentin Marinescu.

“Am emoţii şi aş vrea să vă spun domnule guvernator că este incredibil ceea ce aţi pregătit astăzi pentru noi. Sincer, în acest context, cu această criză economică, cu această criză politică şi socială, şi evit să spun financiară, pentru că aici este stabilitate, v-aţi făcut timp să ne primiţi aici în Banca Naţională a României şi vă mulţumesc pentru că aţi avut grijă prin discursul dumneavoastră de aceşti magnifici sportivi. E adevărat că performanţa băieţilor noştri au fost unică, cel puţin în Europa de Est. Prin ceea ce faceţi daţi un semnal sportivilor pentru generaţia de azi şi de mâine că performanţa intră în istorie şi e răsplătită prin acest gest frumos pe care l-aţi făcut”, a declarat fostul jucător şi antrenor secund al echipei Steaua ’86, Anghel Iordănescu.

Căpitanul echipei Steaua, care a lipsit însă de la finala de la Sevilla, Tudorel Stoica, a adus în atenţie şi o altă performanţă obţinută de formaţia bucureşteană, câştigarea Supercupei Europei, un an mai târziu, în 1987.

“Aş vrea să vă mulţumesc că astăzi, la 40 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor Europeni, am avut onoarea de a ne primi în casa dumneavoastră şi ne-aţi dat aceste frumoase medalii. Trebuie să reamintesc însă că aceşti minunaţi colegi ai mei au făcut încă o mare performanţă, peste care se trece foarte uşor, în 1987 au câştigat Supercupa Europei, un trofeu pe care Bayern Munchen l-a câştigat pentru prima dată acum doi-trei ani. Este o performanţă extraordinară, fiind prima echipă din estul Europei care a câştigat Cupa Campionilor Europeni”, a spus Stoica.

La 7 mai 1986, echipa de fotbal Steaua Bucureşti câştiga Cupa Campionilor Europeni, aflată atunci la a 31-a ediţie, pe stadionul ”Ramon Sanchez Pizjuan” din Sevilla (Spania), după ce o învingea în finală pe FC Barcelona, cu scorul de 2-0, în urma loviturilor de departajare.

Aceasta reprezintă cea mai mare performanţă din istoria fotbalului românesc la nivel de club, pe care Steaua Bucureşti o putea repeta în 1989, când a jucat din nou finala competiţiei, dar a fost învinsă clar de formaţia italiană AC Milan cu 4-0.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite