Echipa care a câștigat Cupa Campionilor Europeni la Sevilla, în 1986, decorată de președintele Nicușor Dan, la 40 de ani de la marea victorie
Președintele României, Nicușor Dan, îi decorează pe Anghel Iordănescu și pe fotbaliștii care au câștigat Cupa Campionilor Europeni la Sevilla, pe 7 mai 1986, la 40 de ani de la marea victorie.
Administrația Prezidențială anunță: Dorind a-i omagia pe componenții echipei de fotbal a Clubului Sportiv al Armatei „Steaua”, care, prin obținerea uneia dintre cele mai mari performanțe din istoria sportului național, precum şi prin întreaga lor activitate în domeniu, au adus servicii deosebite României, Președintele Nicușor Dan a conferit:
Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Comandor: Iordănescu Toma Anghel
Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Cavaler:
- Balint Gavril Pele-Gavril,
- Belodedici Petru Miodrag,
- Bölöni Ştefan Ladislau,
- Bumbescu Mihai Adrian-Doru,
- Iordache Constantin Vasile,
- Iovan Pavel Ștefan,
- Lăcătuș Mihai Marius,
- Majearu Mihai Mihail,
- Marinescu Mircea Ștefan-Florentin,
- Petcu Chirea Ștefan,
- Pistol Constantin Constantin,
- Pițurcă Petre Victor,
- Radu Dumitru Marin,
- Stîngaciu Costică Dumitru,
- Stoica Gheorghe Tudorel
- Weiszenbacher Ernestin Anton.

