Siegfried Mureșan: Ilie Bolojan a respectat întotdeauna protocolul coaliției. Cine trebuie să plece? Cine a respectat protocolul sau cei care l-au încălcat
În contextul tensiunilor tot mai mari din coaliția de guvernare, europarlamentarul Siegfried Mureşan (PPE / PNL) a afirmat, într-o postare pe Facebook, că premierul Ilie Bolojan “a respectat întotdeauna protocolul coaliției de guvernare” și că “pesediștii sunt cei care l-au încălcat”.
„Prim-ministrul Ilie Bolojan a respectat întotdeauna protocolul coaliției de guvernare. Pesediștii sunt cei care l-au încălcat. Cine trebuie să plece? Cine a respectat protocolul sau cei care au încălcat protocolul?”, a scris Mureșan.
Liderul PSD, Sorin Grindeanu a fost la Palatul Cotroceni, unde a avut o întâlnire scurtă cu președintele Nicușor Dan, conform surselor TVR Info.
Conform acelorași surse, Grindeanu i-a repetat lui Nicușor Dan poziția PSD – că nu va accepta un guvern condus de Ilie Bolojan. Social-democrații oricum iau în calcul faptul că guvernul Bolojan va pleca acasă, fie că votează moțiunea AUR, fie după 45 de zile, când Ilie Bolojan vine cu noua componență a guvernului în parlament. Doar Sorin Grindeanu spune clar și la Cotroceni că nu îl vor mai accepta pe Ilie Bolojan premier.

