Miniștrii demisionari ai PSD şi-au predat portofoliile

Miniștrii demisionari ai PSD încep să-şi predea portofoliile după un mandat de numai 10 luni. Demisiile acestora și propunerile pentru interimari formulate de premierul Ilie Bolojan au ajuns joi seară la Palatul Cotroceni.

România intră într-o nouă zonă de risc. Cine câștigă și cine pierde după ruptura politică

 PSD a scos guvernarea din echilibru, dar nu a clarificat ce pune în loc. Decizia de a-i retrage sprijinul lui Ilie Bolojan și de a-și scoate cei șase miniștri din cabinet a lăsat coaliția fără majoritate parlamentară și a deschis oficial o criză politică. Miza nu este doar cine rămâne la Palatul Victoria, ci dacă România mai poate ține simultan sub control deficitul, fondurile europene și costul finanțării.

Ultima Oră

Cele mai citite