Grindeanu: Trebuie să votăm lucid, raţional. În situaţia în care ne aflăm lucrurile nu mai pot continua
Membrii PSD trebuie să voteze luni ‘într-un mod raţional, lucid şi nu emoţional’ şi este cât se poate de clar că „în situaţia în care ne aflăm lucrurile nu mai pot continua”, a declarat sâmbătă preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, la o întâlnire regională a partidului la Timişoara.
„Suntem la a opta întâlnire regională. Pot să spun astăzi, ca şi concluzie generală, urmare a dezbaterilor avute în toate aceste săptămâni, unde ne-am întâlnit cu mii de colegi, că a fost un demers necesar şi este în continuare un demers necesar această consultare, care se va încheia luni cu un vot, pe care îl vom da în cadrul consiliilor politice judeţene şi Consiliului Politic Naţional şi unde vom alege drumul pe care PSD va merge în perioada următoare. Sunt lucruri care au fost ridicate în dezbaterea internă de aici şi în celelalte întâlniri. Sunt lucruri care ţin de administraţia publică locală, sunt lucruri care ţin de buna funcţionare în cadrul Guvernului, sunt lucruri care ţin de politici publice, sunt lucruri care au fost aduse în atenţie, tocmai pentru a încerca să rezolvăm”, a spus Grindeanu într-o conferinţă de presă.
El a arătat că PSD trebuie să aleagă „calea potrivită pentru români”.
„În acest moment, este cât se poate de clar că există o direcţie pe care PSD va merge şi anume este evident că, aşa cum suntem acum, în situaţia în care ne aflăm lucrurile nu mai pot continua. Am prezentat toate scenariile posibile urmare a votului pe care PSD îl va da. Această prezentare a fost detaliată, astfel încât toţi cei care vor vota să voteze în cunoştinţă de cauză, într-un mod raţional, într-un mod lucid şi nu emoţional. Este o perioadă în care este foarte multă emoţie în politică. Nu despre asta e vorba la votul nostru de luni. Noi trebuie să votăm lucid, raţional, să alegem calea potrivită pentru români”, a adăugat preşedintele PSD.

