Cristian Ghinea (USR): Nicușor Dan a fost nașul politic al acestei coaliții. După ce a nășit-o, a fost complet dezinteresat de funcționarea ei
Senatorul Cristian Ghinea (USR), fost ministru al Fondurilor Europene, spune că partidul din care face parte este solidar cu premierul interimar Ilie Bolojan și refuză să negocieze cu PSD.
“Poziția noastră e la fel de clară ca pănă acum: Comitetul Politic a decis în unanimitate că vom colabora cu PNL în continuare, trebuie să fim solidari cu premierul Bolojan și refuzăm să negociem cu PSD în acest moment. Singura modalitate de negociere cu PSD este să fie tot premierul Bolojan, să ne întoarcem la programul de guvernare, dacă vrem să refacem această coaliție așa-zis proeuropeană, dar e foarte greu”, a spus Ghinea.
Întrebat dacă după decizia liberalilor de a trece în opoziție și USR ia în calcul această variantă, Cristian Ghinea a răspuns că “aceasta este concluzia logică”:
“Fără un program de reforme foarte clare, nu avem ce să facem la guvernare. Și cu acest PSD și turbat pe de-o parte și care e pe cai mari după moțiune nu avem cum să facem reformă. Iar o participare USR la un guvern nereformist ar fi o sinucidere politică. Eu, personal, prefer să mergem în opoziție”.
Cristian Ghinea îi reproșează președintelui Nicușor Dan că după ce a “nășit” coaliția de guvernare a fost absent și “complet dezinteresat de funcționarea ei”:
“Nicușor Dan a fost nașul politic al acestei coaliții și, după ce a nășit-o, a fost complet dezinteresat de funcționarea ei. Este mult prea târziu să intervină. Problemele nu au început de azi, de ieri, au fost luni de zile în care PSD nu a vrut îndeplinim programul de guvernare. (…) Să facem o obsesie din a reface coaliția cu PSD, cum propune Nicușor Dan, este o idee foarte proastă”.
„Eu mi-aș tăia mâna decât să votez un premier Predoiu”
“Eu cred că ieri am asistat la un puci nereușit în PNL. Imediat după moțiunea de cenzură, domnul Predoiu a sărit repede la presă să se învârtă pe sine însuși ca premier. În mod coordonat, mai mulți lideri PNL coordonați de Thuma au ieșit pe Facebook – într-o oră, practic, i-ați văzut pe toți – ceea ce în ședința liderilor PNL a provocat stupoare, a provocat nervi și a avut efectul contrar: s-au solidarizat în spatele lui Bolojan. A fost un puci coordonat și cu Predoiu și care a eșuat”, a explicat fostul ministru al Fondurilor Europene.
Ghinea a oferit un răspuns tranșant atunci când a fost întrebat dacă USR ar susține un guvern cu Cătălin Predoiu premier: “Eu mi-aș tăia mâna decât să votez un premier Predoiu. Este cel mai USL-ist dintre miniștrii PNL și care a participat la toate mizeriile făcute de Ciolacu și de Ciucă – aruncarea în aer a bugetului și legile justiției. Dacă USR vrea să voteze un premier Predoiu, fără mine”.
Cât despre un guvern tehnocrat, Cristian Ghinea este de părere că este “un experiment eșuat”: “Tehnocrații nu fac reforme, oamenii politici fac reforme. Guvernarea tehnocrată este o frecție. Eu cred că e o idee foarte proastă”.

