Nicușor Dan, despre tensiunile din coaliție: “Văd foarte mult resentiment și dintr-o parte și din alta”

16 April 2026, 19:31

Partidele din coaliție ar trebui să lucreze împreună în continuare, nu să provoace crize, a declarat preşedintele Nicuşor Dan, joi, la Europa FM. Șeful statului a precizat că vrea să-şi păstreze rolul de mediator. Dar nu exclude varianta unui guvern minoritar.

Întrebat cine a generat această criză, Nicușor Dan a răspuns: “Exact! Asta este întrebarea. (…) Mă preocupă că, după ce fiecare dintre noi a trecut de șocul și de sperietura de ce putea să vină în alegerile și parlamentare și prezidențiale, ne-am întors la o luptă de uzură, în care și societatea și influenceri, lideri de opinie incită în acest război între cele două tabere pro-occidentale. (…) Noi ne-am întors la lupta veche stânga-dreapta, sau cum vreți să îi spuneți, uitând că trebuie să colaborăm”.

Șeful statului a evitat să dea vina pe social-democrați pentru o eventuală rupere a coaliției. “Văd foarte mult resentiment și dintr-o parte și din alta”, a spus Nicușor Dan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite