Controverse în Germania din cauza legii care obligă bărbații să aibă aprobarea armatei pentru șederi lungi în străinătate

Controverse în Germania din cauza legii care obligă bărbații să ceară voie armatei pentru șederi lungi în străinătate / Profimedia Images
6 April 2026, 09:37

O clauză trecută aproape neobservată dintr-un pachet amplu de modificări ale politicii serviciului militar din Germania a stârnit controverse, după ce s-a aflat că legea impune bărbaților cu vârste de până la 45 de ani să obțină permisiunea forțelor armate înainte de orice ședere semnificativă în străinătate, chiar și în timp de pace, scrie The Guardian.

Legea, care a intrat în vigoare la 1 ianuarie, urmărește să consolideze armata și le cere tuturor bărbaților de 18 ani să completeze un chestionar pentru a le evalua aptitudinile de a servi în forțele armate, dar nu ajunge până la reintroducerea serviciului militar obligatoriu.

Dacă acest model „modernizat” nu va atrage suficienți recruți, parlamentul va fi obligat să discute reintroducerea serviciului militar obligatoriu, a declarat ministrul Apărării, Boris Pistorius, atunci când legislația a fost adoptată de camera inferioară a Bundestagului, în decembrie.

Detaliile fine, care au trecut în mare parte neobservate până când un reportaj media le-a adus în atenție săptămâna aceasta, arată că bărbații cu vârste între 17 și 45 de ani trebuie să solicite autorizare pentru a părăsi Germania pentru mai mult de trei luni.

Clauza ar putea afecta milioane de cetățeni germani care intenționează să plece în străinătate pentru diverse motive, de la un an sabatic sau studii în străinătate până la un nou loc de muncă.

Aceasta a declanșat o acoperire mediatică intensă într-o țară în care modificările politicii serviciului militar au dus deja la proteste de stradă ale elevilor vizați de noile cerințe ale legii.

Ministerul Apărării a confirmat cerința, raportată inițial de ziarul Frankfurter Rundschau.

Un purtător de cuvânt al ministerului a declarat că noua lege este concepută pentru a crea un cadru pentru reintroducerea serviciului militar obligatoriu, dacă va fi necesar, făcând importantă cunoașterea locului unde se află potențialii recruți în caz de nevoie urgentă.

„Conform formulării legii, bărbații cu vârsta de 17 ani și peste sunt obligați să solicite aprobarea prealabilă de la centrul de carieră al Bundeswehr-ului pentru șederi în străinătate mai lungi de trei luni”, a spus acesta. Legea prevede că această obligație încetează la vârsta de 45 de ani.

Politica impune obținerea autorizației pentru șederi îndelungate în străinătate chiar și în afara perioadelor de criză, readucând în vigoare o regulă veche de decenii. Cu toate acestea, ministerul a declarat că, în practică, aceasta are consecințe minime pentru bărbații vizați.

„Reglementarea a existat și în timpul Războiului Rece și nu a avut relevanță practică; în special, nu este însoțită de sancțiuni”, a precizat purtătorul de cuvânt.

Ministerul nu a precizat câte persoane au solicitat permisiunea în acest an.

Acesta a indicat că aprobarea pentru perioadele petrecute în străinătate va fi una de rutină, atât timp cât serviciul militar nu este obligatoriu și Germania nu se confruntă cu o situație de urgență de securitate.

„Vom clarifica prin reglementări administrative că autorizația este considerată acordată atât timp cât serviciul militar este voluntar”, a spus acesta, adăugând: „Întrucât serviciul militar, conform legislației actuale, se bazează exclusiv pe participare voluntară, astfel de autorizații trebuie, în principiu, acordate.”

Purtătorul de cuvânt a adăugat că vor exista numeroase excepții de la cerința de autorizare, „parțial pentru a evita birocrația inutilă”.

Totuși, rămâne neclar ce procedură trebuie să urmeze bărbații pentru a obține permisiunea înainte ca reglementările simplificate să intre în vigoare sau cât va dura procesul.

Politica urmărește să atragă suficienți voluntari pentru a crește efectivele armatei la 460.000 până în 2035, dintre care 260.000 de soldați activi și 200.000 de rezerviști. În prezent, Germania are 182.000 de soldați activi și puțin sub 50.000 de rezerviști.

Serviciul militar obligatoriu a fost suspendat în 2011, în timpul cancelarului Angela Merkel.

Actualul cancelar german, Friedrich Merz, dorește să creeze cea mai puternică armată convențională din Europa, pe fondul amenințării crescute din partea Rusiei după invazia pe scară largă a Ucrainei și al incertitudinilor privind angajamentul SUA față de securitatea Europei sub Donald Trump.

Anul trecut, Germania a exceptat majoritatea cheltuielilor pentru apărare de la „frâna datoriei” prevăzută în constituție. De asemenea, a alocat peste 500 de miliarde de euro pentru apărare în perioada 2025–2029.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite