Restricții militare în Germania. Bărbații nu mai au voie să părăsească ţara pentru mai mult de trei luni fără permisiunea armatei
Tinerii germani nu mai au voie să părăsească ţara natală fără permisiunea armatei. Prevederea apare într-un amendament la Legea privind modernizarea serviciului militar şi vizează milioane de bărbați cu vârste între 17 și 45 de ani.
Înainte de o şedere în străinătate de peste trei luni trebuie să obţină un permis din partea Forțelor Armate Germane.
Măsura se aplică indiferent că este vorba despre studii în străinătate, muncă sau călătorii personale.
Modificarea legii recrutării germane a intrat în vigoare la începutul acestui an, dar a trecut neobservată pănă acum, când presa germană a adus subiectul în prim-plan.
Armata a explicat că, în eventualitatea izbucnirii unui conflict, trebuie să știe câți cetățeni apți de serviciu militar se află în afara țării pe termen lung.

