„Nu ne tăiați salariile!” Protest masiv Sanitas în București, față de noua lege a salarizării
Mii de angajaţi din sănătate şi asistenţă socială au protestat în Capitală. Sindicaliştii SANITAS din toată țara au cerut Guvernului să modifice legea salarizării. Asistenţii şi medicii spun că, prin reducerea sporurilor, pierd sume importante. Joi, la Ministerul Muncii, sindicaliștii din diferite domenii vor merge la discuții pe tema proiectului noii legi a salarizării. Dacă solicitările nu le sunt ascultate, angajații din sănătate amenință cu greva generală.
În Piața Victoriei au fost prezente aproximativ 15.000 de persoane, potrivit organizatorilor. Protestatarii au plecat apoi în marș spre Piața Constituției, în fața Parlamentului.
Consultări cu ministrul Muncii, joi
Reprezentanții organizațiilor sindicale din administrația centrală vor participa joi la o rundă de consultări cu ministrul Muncii privind noua lege a salarizării, după ce întâlnirea a fost amânată de două ori, a declarat miercuri, președintele Federației Sindicatelor din Administrația Fiscală ‘Solidaritatea’, Dorin Modure.
‘Noi le-am trimis revendicările pe mail. Cunosc care sunt revendicările noastre, le cunosc demult, nu de astăzi. Dacă vor să îmbunătățească ceva, au posibilitatea să o facă. Mâine, la 9:30, este întâlnirea la Ministerul Muncii cu tot sectorul administrație centrală. Vor participa reprezentanți de la toate confederațiile sindicale. Ne vom vedea cu ministrul Muncii, teoretic’, a precizat Dorin Modure, la finalul protestului organizat în fața Ministerului de Finanțe.
Angajații din sănătate cer Guvernului să retragă proiectul noii legi a salarizării și să poarte un dialog real cu reprezentanții lor.
Sindicaliștii susțin că, dacă legea va fi adoptată în forma actuală, veniturile personalului medical vor scădea semnificativ. Potrivit acestora, o asistentă medicală ar putea pierde aproximativ 1.500 de lei, o infirmieră 1.200 de lei, iar un medic ATI chiar până la 8.000 de lei.
„Suntem personal insuficient, muncim pentru două-trei persoane, deci deja este o economie pentru Guvern. Cerem să nu ni se diminueze aceste salarii, care și așa din 2018 nu au mai crescut”, spune o protestatară.
Un alt angajat din sistemul sanitar spune că pierderile pot fi importante, mai ales pentru cei care lucrează în ture sau în weekend.
„Câștig în jur de 5.000 de lei. Și dacă ne scad turele de sâmbătă, duminică, și sporul ne este diminuat cu doar 5-10%, este dureros”, spune un alt protestatar.
Sindicaliștii reclamă și faptul că proiectul ar fi fost făcut fără consultări reale cu angajații din sistemul sanitar.
„Ne nemulțumește faptul că această lege a fost făcută fără consultări. Ne nemulțumește faptul că domnul ministru a spus că nu cunoaște domeniile și specificul muncii din sănătate. Ne nemulțumește faptul că personalul din cadrul serviciilor de ambulanță, deși este primul care interacționează cu pacienții și intră în contact cu situații dramatice (…), este pus pe aceeași grilă de salarizare cu alte categorii”, a declarat o sindicalistă.
Ei cer respectarea drepturilor salariale, deblocarea angajărilor, eliminarea inechităţilor, dialog social “real” cu autorităţile.
Consiliul Naţional al Sanitas a respins proiectul noii legi a salarizării, lege pe care o consideră inechitabilă, incompletă şi profund defavorabilă angajaţilor din sistemele publice de sănătate şi asistenţă socială.
“În loc să aducă majorări de venituri pentru angajaţii din sănătate şi asistenţă socială, acest proiect riscă să producă exact efectul opus: pentru mai mult de jumătate dintre salariaţi, veniturile vor fi plafonate sau chiar vor scădea. Reducerea sporurilor loveşte direct în veniturile reale ale celor care lucrează în condiţii dificile, în ture, în regim de asigurare a continuităţii şi sub presiune. Compensaţiile propuse nu acoperă pierderile şi nu reechilibrează impactul financiar. Nu putem accepta ca veniturile oamenilor să fie prezentate artificial ca fiind protejate, în timp ce realitatea din statele de plată va demonstra contrariul”, au susţinut sindicaliştii.
În opinia acestora, legea este inechitabilă, nu tratează echilibrat categoriile profesionale şi creează noi diferenţe şi noi nedreptăţi în sistem.
“Mai mult, este o lege incompletă – există categorii de salariaţi care pur şi simplu au fost omise. Diferenţa dintre ceea ce Sanitas a negociat luni de zile împreună cu Ministerul Sănătăţii şi ceea ce este prezentat acum este majoră şi greu de explicat. (…) Avertizăm Guvernul – indiferent dacă este vorba de actuala echipă interimară sau de următoarea – că nu este posibil să ceară stabilitate, performanţă şi asumare din partea angajaţilor din sănătate şi asistenţă socială, în timp ce construieşte un mecanism salarial care reduce veniturile şi adânceşte inechităţile”, spun ei.
Totodată, Sanitas solicită retragerea proiectului în forma actuală şi reluarea imediată a negocierilor reale, pe baza angajamentelor asumate şi a respectului faţă de angajaţii din sănătate şi din asistenţă socială.

