Donald Trump acordă încă 10 zile Iranului înainte de lovituri asupra centralelor energetice
Donald Trump a extins pentru a doua oară termenul limită pentru lovirea centralelor Iranului. De această dată a dublat răgazul, până pe 6 aprilie. Decizia a fost anunțată la finalul unei zile marcate de declarații iritate, fie online, fie live, în cadrul primei ședințe de cabinet de la declanșarea războiului.
“La cererea guvernului iranian, vă rog să considerați această declarație ca o confirmare a faptului că am prelungit cu 10 zile perioada de distrugere a centralelor energetice, până luni, 6 aprilie 2026, ora 20:00. Discuțiile sunt în curs și decurg foarte bine”, a scris Donald Trump, pe rețeaua sa de socializare.
Cu doar câteva ore înainte, negociatorii iranieni erau catalogați drept “diferiți și ciudați”, implorând pentru o înțelegere, sub imperiul necesității de a-și veni în fire înainte de punctul fără de întoarcere, avertizase Trump.
Donald Trump: “Acum Iranul are șansa să-și abandoneze definitiv ambițiile nucleare și să traseze o nouă cale de urmat. Vom vedea dacă vor să o facă. Dacă nu vor, vom fi cel mai rău coșmar al lor. Între timp, vom continua să-i spulberăm nestingheriți, neopriți. Ei nu pot face nimic în privința asta.“
Pentagonul ia în considerare trimiterea a încă aproape 10.000 de soldați în Orientul Mijlociu, potrivit unor surse oficiale din Departamentul Apărării, citate de Wall Street Journal.
Pete Hegseth – secretarul Apărării SUA: Sunt lucruri care vor intra în cărțile de istorie. Sunt lucruri care vor rămâne moștenire.
Noile forțe de infanterie și blindate s-ar alătura astfel celor aproximativ 5.000 de pușcași marini și parașutiștilor din Divizia 82 Aeropurtată, trimiși deja în regiune.
Ali Bahreini – ambasadorul Iranului la Națiunile Unite, Geneva: “Suntem pregătiți pentru orice scenariu, inclusiv pentru orice fel de operațiune terestră. Cred că acolo vom reuși să-i învingem și cred că ar fi una dintre cele mai mari greșeli dacă ar lua această decizie. Faptul că Iranul și-a impus controlul asupra întregii regiuni reprezintă o mare victorie.“
Controlul asupra strâmtorii Ormuz este și cel care dă peste cap economiile lumii. Iar liderii celor mai puternice dintre ele așteaptă, în apropiere de Paris, răspunsurile secretarului american de stat privind obiectivele și un termen limită, incert deocamdată, pentru încheierea războiului din Iran.
Reporter: – Aveți de gând să solicitați ajutorul G7 în legătură cu strâmtoarea Ormuz?
Marco Rubio – secretar de stat SUA: – Ei bine, este în interesul lor să ne ajute. Adică, celelalte țări își procură o cantitate mult mai mare de combustibil de acolo decât noi, aşa că…
Pakistanul a fost cel care a transmis Iranului planul american în 15 puncte, într-un demers de convingere a Teheranului că trebuie să încheie un acord. Noi contacte ar urma să aibă loc la sfârșitul acestei săptămâni.
Vom vedea unde duc toate aceste lucruri și dacă vom reuși să convingem Iranul că acesta este momentul de inflexiune, în care nu are nicio alternativă viabilă, în afară de și mai multă moarte și distrugere, a subliniat emisarul special al lui Donald Trump pentru Orientul Mijlociu, Steve Witkoff.

