Pentagonul se pregătește pentru o „lovitură finală” în Iran. Care sunt cele patru scenarii

Pete Hegseth / Sursa foto: Profimedia Images
26 March 2026, 13:38 (actualizat 26 March 2026, 13:44)

Pentagonul dezvoltă opțiuni militare pentru o „lovitură finală” în Iran, care ar putea include utilizarea forțelor terestre și o campanie masivă de bombardamente, potrivit a doi oficiali americani și a două surse informate citate de Axios.

Axios relatează că oficialii americani discută diferite scenarii, de la atacuri aeriene la scară largă până la posibile operațiuni terestre și confiscări de insule strategice și rute petroliere, pe măsură ce diplomația stagnează și tensiunile cresc în jurul Strâmtorii Ormuz.

Raportul menționează că opțiunile sunt examinate, deoarece șansele unei escaladări militare accentuate cresc dacă diplomația americano-iraniană nu reușește să facă progrese, mai ales dacă Strâmtoarea Ormuz rămâne închisă.

Unii oficiali americani cred că o demonstrație covârșitoare de forță ar putea consolida poziția Washingtonului în orice discuții de pace sau i-ar putea oferi președintelui Donald Trump o bază pentru a declara victoria.

Care sunt scenariile

Conform raportului, se discută patru variante principale. Acestea includ invadarea sau blocarea insulei Kharg , principalul centru de export de petrol al Iranului, și invadarea insulei Larak, un avanpost strategic care ajută Iranul să își asume controlul asupra Strâmtorii Ormuz.

Axios scrie că Larak găzduiește buncăre iraniene, ambarcațiuni de atac capabile să atace navele de marfă și sisteme radar care monitorizează traficul pe calea navigabilă.

Alte opțiuni includ capturarea orașului Abu Musa și a două insule mai mici din apropiere, situate în apropierea intrării vestice în strâmtoare. Insulele sunt controlate de Iran și revendicate și de Emiratele Arabe Unite.

Un alt scenariu ar implica blocarea sau capturarea navelor care transportă petrol iranian pe partea estică a strâmtorii Ormuz.

Axios a mai relatat că armata americană a pregătit planuri pentru operațiuni terestre în interiorul Iranului pentru a securiza uraniul puternic îmbogățit depozitat în instalații nucleare.

Ca alternativă la o misiune atât de complexă și riscantă, Washingtonul ar putea lansa atacuri aeriene la scară largă asupra acestor instalații, în încercarea de a împiedica Iranul să acceseze materialul, se arată în raport.

Trump nu a decis încă dacă va urma vreuna dintre opțiuni, iar oficialii Casei Albe au descris orice potențială operațiune terestră ca fiind ipotetică, potrivit Axios.

Cu toate acestea, raportul a precizat că sursele au indicat că este pregătit să escaladeze situația dacă discuțiile cu Iranul nu vor produce în curând rezultate concrete.

Înainte de a lua măsuri mai ample, Trump ar putea interveni mai întâi în privința amenințării cu bombardarea centralelor electrice și a instalațiilor energetice iraniene, a relatat Axios. Teheranul a avertizat că un astfel de atac ar declanșa represalii majore în Golf.

Secretarul de presă al Casei Albe, Karoline Leavitt, a declarat miercuri că Trump este pregătit să lovească „mai dur ca niciodată” dacă nu se ajunge la un acord cu Iranul.

„Președintele nu blufează și este gata să dezlănțuie iadul”, a spus Leavitt. „Iranul nu ar trebui să greșească din nou calculele. Orice violență dincolo de acest punct se va datora faptului că regimul iranian refuză să ajungă la o înțelegere.”

Raportul menționează că întăriri militare americane suplimentare, inclusiv mai multe escadrile de avioane de vânătoare și mii de soldați, sunt așteptate să sosească în Orientul Mijlociu în următoarele zile și săptămâni.

O unitate expediționară a pușcașilor marini urmează să sosească în această săptămână, iar o alta este în desfășurare, în timp ce elementul de comandă al Diviziei 82 Aeropurtate a primit ordin în regiune cu o brigadă de infanterie care numără câteva mii de soldați.

Oficialii iranieni, la rândul lor, au declarat că nu au încredere în eforturile diplomatice ale lui Trump și le văd ca pe o acoperire pentru posibile atacuri surpriză.

Președintele parlamentului iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf, a scris miercuri pe X că serviciile secrete iraniene consideră că „inamicii Iranului, cu sprijinul unei țări din regiune, pregătesc o operațiune de ocupare a uneia dintre insulele Iranului”, referindu-se parcă la Emiratele Arabe Unite și la revendicarea acestuia asupra lui Abu Musa.

Ghalibaf a avertizat că toate mișcările inamicului sunt monitorizate de forțele armate iraniene și a declarat că, dacă o astfel de operațiune ar fi lansată, infrastructura vitală a acestei țări din regiune ar fi vizată „fără limitare de atacuri neobosite”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite