Iranul spune că a vizat ţinte în Israel şi baze americane în Golf folosind racheta avansată Haj Qasem

Atacul Iran / Profimedia Images
17 March 2026, 20:37 (actualizat 17 March 2026, 20:39)

Corpul Gardienilor Revoluţiei Islamice din Iran (IRGC) a susţinut că a lansat marţi un nou val de atacuri cu rachete şi drone împotriva Israelului şi a bazelor americane din Golful Persic, menţionând că a folosit racheta balistică Haj Qasem, relatează Xinhua şi EFE.

“Corpul Gardienilor Revoluţiei Islamice a folosit astăzi pentru prima dată racheta avansată Haj Qasem într-o operaţiune surpriză. Atacurile au vizat sedii şi baze din patru ţări din regiune, care au fost sursa recentelor atacuri împotriva Iranului”, a transmis agenţia de ştiri iraniană Fars.

Racheta menţionată, de fabricaţie iraniană, are o rază de acţiune de 1.400 de kilometri şi un focos care cântăreşte 500 de kilograme.

Aceeaşi sursă a detaliat că atacurile au vizat ţinte din oraşele israeliene Beit Shamish, Tel Aviv şi Ierusalim, precum şi bazele americane Al-Udeid, în Qatar, Ali Al-Salem, în Kuweit, Isa, în Bahrein, Fujairah, în Emiratele Arabe Unite, şi Erbil, în Kurdistanul irakian.

Gardienii Revoluţiei Iraniene au afirmat de asemenea că au folosit rachete Fattah şi Emad şi drone distructive în ofensivă.

Potrivit Fars, care citează IRGC, aceste atacuri fac parte din aşa-numitul “val 59 al Operaţiunii Promisiune Sinceră 4” şi au fost dedicate “martirilor industriei aerospaţiale”.

Armata israeliană a anunţat la rândul ei marţi un nou “val de atacuri la scară largă” împotriva infrastructurii regimului iranian.

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite