Israelul salută decizia SUA de a oferi servicii consulare în Cisiordania
Ambasada Statelor Unite va oferi, pentru prima oară, servicii consulare unei colonii israeliene în Cisiordania ocupată, o decizie salutată miercuri de Israel, dar condamnată de Autoritatea Palestiniană, transmite AFP.
Pe 27 februarie şi ‘doar pentru o zi’, cetăţenii americani vor putea beneficia ‘de servicii curente de paşapoarte’ în colonia Efrat, a anunţat pe X misiunea americană la Ierusalim.
Această colonie, situată la 12 km sud de Ierusalim, numără în jur de 12.000 de locuitori.
Experienţa va fi repetată în lunile următoare în colonia Beitar Illit şi în oraşul Ramallah.
‘Salutăm importanta decizie a ambasadei americane de a-şi extinde serviciile consulare la Efrat, în Iudeea-Samaria’ (Cisiordania), a reacţionat ministrul de externe israelian, Gideon Saar.
‘În timp ce America îşi celebrează cei 250 de ani de independenţă, Israelul stă cu mândrie alături de ea’, a declarat Saar la un eveniment cu această ocazie.
În schimb, Comisia de rezistenţă la colonizare şi la zid, care depinde de Autoritatea Palestiniană, a criticat o ‘încălcare clară a dreptului internaţional şi un favoritism flagrant faţă de autorităţile de ocupaţie’, şi a chemat Washingtonul să revină asupra deciziei sale.
Mişcarea islamistă palestiniană Hamas a denunţat, la rândul său, ‘o măsură periculoasă ce vine să susţină planurile de iudaizare’ desfăşurate de Israel în Cisiordania.
Aproximativ 500.000 de israelieni trăiesc în coloniile din Cisiordania – implantări denunţate în mod regulat de ONU ca fiind ilegale din punctul de vedere al dreptului internaţional -, în mijlocul a 3 milioane de palestinieni.
Guvernul israelian actual a accelerat expansiunea coloniilor şi, recent, a luat o serie de măsuri de a-şi creşte controlul asupra Cisiordaniei, inclusiv asupra unor sectoare plasate sub controlul Autorităţii Palestiniene în baza acordurilor israeliano-palestiniene de la Oslo, încheiate în anii 1990 şi astăzi muribunde.
sursa Agerpres

