Premierul, după ședinţa extraordinară de Guvern: Am adoptat ordonanţele de urgenţă privind relansarea economică şi reforma administraţiei
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi seara, după ședinţa extraordinară de Guvern că au fost adoptate ordonanţele de urgenţă privind reforma administraţiei publice şi relansarea economică.
ACTUALIZARE “Am adoptat două ordonanţe importante, cea privind relansarea economică şi cea privind reforma în administraţie”, a afirmat premierul.
El a spus că ordonanţa de urgenţă privind relansarea economică vine să completeze cadrul fiscal şi bugetar în vigoare, în aşa fel încât să pună economia ţării pe baze mai sănătoase şi să creeze mecanisme de stimulare a creşterii economice din vara acestui an şi în continuare, în anii următori.
“Urmează ca în lunile următoare să adoptăm fiecare schemă de sprijin care este propusă în această ordonanţă în aşa fel încât aceste scheme să fie ancore de creştere în fiecare domeniu de activitate care este prevăzut în ordonanţă”, a precizat Bolojan.
Premierul a adăugat că ordonanţa privind reforma în administraţie “rezolvă câteva aspecte importante” care ţin atât de administraţia locală, cât şi de cea centrală.
“În primul rând, face cele două administraţii mai eficiente, propunând audituri de personal şi reducerea cheltuielilor acolo unde se constată că sunt nejustificate, ceea ce va face să avem o administraţie atât locală, cât şi centrală mai eficientă în anii următori, reducând bazele de cheltuieli ale administraţiei din România. De asemenea, vine cu câteva precizări foarte importante care ţin de susţinerea descentralizării, un lucru despre care s-a vorbit de foarte multe ori, dar din păcate s-a făcut destul de puţin”, a mai spus Bolojan.
Principalele declarații ale premierului Ilie Bolojan:
- Am adoptat două ordonanțe foarte importante: cea privind reforma în administraţie şi relansarea economică.
- Ordonanța privind relansarea economică vine să completeze cadrul fiscal și bugetar pe care îl avem astăzi în vigoare, în așa fel încât să pună economia țării noastre pe baze mai sănătoase și să creeze mecanisme de stimulare a creșterii economice din vara acestui an și în anii următori.
- Urmează ca în lunile următoare să adoptăm fiecare schemă de sprijin care este propusă în această ordonanță în așa fel încât aceste scheme să fie ancore de creștere în fiecare domeniu de activitate care e prevăzut în ordonanță.
- Ordonanța privind reforma în administrație e foarte importantă pentru că rezolvă câteva aspecte care țin de administrația atât de cea locală cât și de cea centrală. În primul rând, face cele două administrații mai eficiente propunând audituri de personal și reduceri de cheltuilei acolo unde se constată că sunt nejustificate, ceea ce va face să avem o administrație mai eficientă în anii următori, reducând bazele de cheltuieli ale administrației din România.
- De asemenea, vine cu precizări importante care țin de susținerea descentralizării, aducând prevederi importante privind scurtarea procedurilor de descentralizare, simplicarea acestora și crearea de baze legale pentru transferul activelor care astăzi nu sunt bine gestionate de către aparatul central.
- Acest pachet vine să întărească capacitatea administrației publice locale, de a genera politici în domeniul urbanismului, de a genera politici în domeniul taxelor și impozitelor locale, planificării urbane și întărește capacitatea administrativă a întregii administrații publice locale din România, încurajându-le să fie mai performante și eficiente.
- După adoptatea acestei ordonanțe, autoritățile locale vor putea decide dacă permit și în ce condiții să funcționeze jocurile de noroc pe teritoriul lor.
- Toate aceste măsuri consider că vor face ca în următoarele luni să avem procese importante de îmbunătățire a calității administrației publice din România, în așa fel încaât să avem o administrație mai performantă, eficientă și care va oferi servicii mai bune cetățenilor.
——————
Şedința de guvern a început la 19.30, după o amânare. Motivul acestei întârzieri îl constituie avizele pe care Guvernul trebuia să le primească pentru a putea adopta cele două acte normative: ordonanța privitoare la reducerea cheltuielilor în administrație și cea legată de relansarea economică.
Consiliul Economic și Social a dat aviz negativ pentru măsurile din administrație și pozitiv pentru cel referitor la relansarea economică. Este vorba despre avize consultative, astfel încât ele nu împiedică adoptarea documentelor respective. Guvernul a mai primit aviz pozitiv pentru măsurile de relansare economică și de la Consiliul Legislativ.
Ordonanța privind reforma administrației are ca deziderat reducerea cu 10% a posturilor ocupate în administrația locală și cu 10% a cheltuielilor cu salarizarea în administrația centrală. S-a scos din ordonanță acea prevedere potrivit căreia șoferilor ar fi trebuit să li se suspende permisul dacă timp de 90 de zile nu și-ar fi achitat amenzile.
Se fac și niște excepții privind tăierea cheltuielilor la Sănătate, Educație, Cultură, sistemul de Apărare și de Ordine Publică. Se vor lua însă niște măsuri compensatorii – se prevede tăierea sporului de doctorat, majorarea vârstei de pensionare a militarilor și salarizarea personalelor din spitalele publice în funcție de performanță. Chiar aceste măsuri compensatorii au trezit nemulțumiri.

