Reformele din administrație și măsurile de relansare economică, adoptate. Ordonanțele, contestate de sindicate

Guvernul a adoptat cele două Ordonanțe de urgență, esențiale pentru a ţine sub control cheltuielile din Administrația publică, dar și pentru relansarea economică. Vor fi tăiate peste 45 de mii de posturi, însă mai mult de jumătate sunt deja vacante. Va fi redus şi numărul poliţiştilor locali. Premierul și miniștrii de Finanțe și al Dezvoltării au explicat măsurile luate şi au precizat că acestea vor duce la un număr mai mic de angajaţi la stat, dar și la un control mai bun al banilor publici. Ordonanța privind reforma în administrație a fost trimisă la Monitorul Oficial pentru publicare.

Ultima Oră

Cele mai citite