Bolojan: Ordonanţa privind reforma în administraţie, trimisă la Monitorul Oficial pentru publicare

Ilie Bolojan/Foto: Profimedia Images
25 February 2026, 16:17

Premierul Ilie Bolojan anunţă miercuri că ordonanţa de urgenţă privind reforma în administraţie a fost trimisă la Monitorul Oficial pentru publicare.

”Înainte de a pleca la Bruxelles, am semnat cele două ordonanţe adoptate în şedinţa de Guvern de ieri seară (marţi – n.r.): reforma administraţiei publice şi cea privind relansarea economică. Prin prima ordonanţă: vom reduce risipa în administraţie; vom avea o administraţie mai eficientă; mutăm deciziile mai aproape de oameni. Prin a doua: creştem producţia internă; susţinem exportul şi investiţiile strategice; relansăm creşterea economică”, a scris prim-ministrul pe Facebook.

Guvernul a adoptat marţi seara ordonanţa de urgenţă privind reforma administraţiei publice şi pe cea referitoare la relansarea economică.

Reformele din administrație și măsurile de relansare economică, adoptate. Ordonanțele, contestate de sindicate

Guvernul a adoptat cele două Ordonanțe de urgență, esențiale pentru a ţine sub control cheltuielile din Administrația publică, dar și pentru relansarea economică. Vor fi tăiate peste 45 de mii de posturi, însă mai mult de jumătate sunt deja vacante. Va fi redus şi numărul poliţiştilor locali. Premierul și miniștrii de Finanțe și al Dezvoltării au explicat măsurile luate şi au precizat că acestea vor duce la un număr mai mic de angajaţi la stat, dar și la un control mai bun al banilor publici. Ordonanța privind reforma în administrație a fost trimisă la Monitorul Oficial pentru publicare.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite