Vicepreşedintele CSM vorbeşte despre un regim ”drastic” de pensionare în magistratură, după decizia Curții Constituționale
Procurorul Bogdan Staicu, vicepreşedinte al Consiliului Superior al Magistraturii, prezent joi la prezentarea bilanţului activităţii DNA pe anul 2025, a vorbit despre regimul „drastic” de pensionare a magistraţilor, după decizia CCR privind constituţionalitatea noii legi în domeniu.
„Anul 2025, a fost foarte greu pentru magistratură. Cred că discuţiile interminabile despre statutul magistratului ne-au măcinat destul de tare. Cred că, dacă la momentul actual, un coleg m-ar întreba dacă este just să i se adauge 17 ani la vechimea necesară pentru pensie i-aş spune că nu este just. Dacă o colegă m-ar întreba dacă regimul drastic de pensionare al femeii-magistrat este just în raport cu acest regim drastic al incompatibilităţilor şi interdicţiilor i-aş spune că nu. Dacă un alt coleg m-ar întreba, dacă este just să aibă o pensie cu un cuantum de două ori mai mic decât a altui coleg care a îndeplinit criteriile de vechime cu doi ani înainte i-aş răspunde că nu. Dar, cred că aceasta este definiţia echităţii în România la momentul actual”, a afirmat Staicu, în faţa procurorilor DNA.
Totuşi, el i-a îndemnat pe procurorii anticorupţie „să-şi urmeze misiunea şi să nu se abată de la menirea lor de a reprezenta interesele generale ale societăţii”.
„Trebuie să ţinem steagul sus şi să contribuim la asigurarea unui nivel de civilizaţie pe care ni-l dorim în România”, a adăugat vicepreşedintele CSM.
CCR a stabilit, miercuri, că noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraţilor este constituţional.
Proiectul prevede creşterea etapizată a vârstei de pensionare la 65 de ani, iar cuantumul pensiei nu poate depăşi 70% din indemnizaţia netă primită în ultima lună de activitate.

