Cumulul pensiei speciale cu salariul de la stat, interzis de Guvern. Sindicaliștii cred că vom rămâne fără experți
Beneficiarii de pensii de serviciu și pensii speciale, care se reangajează la stat, nu vor mai putea cumula integral pensia cu salariul. Vor trebui să renunțe la 85% din pensie dacă vor continua să muncească în sistemul public. Aproape 20.000 de bugetari vor fi puși în fața acestei alegeri, conform proiectului de lege adoptat azi de Guvern în ședință extraordinară, după luni bune de amânări. Premierul a cerut adoptarea proiectului în regim de urgență. Guvernul spune că astfel va face economii, dar sindicaliștii cred că vom rămâne fără experți.
Cine încasează atât pensie, cât și salariu, de la stat, va fi obligat să aleagă: fie renunță la locul de muncă și rămâne doar cu pensia, fie continuă activitatea profesională, dar pierde 85% din cuantumul pensiei.
Vizați sunt foști militari, magistrați, polițiști, diplomați, funcționari parlamentari, dar și foști jandarmi.
Premierul Ilie Bolojan: Acest proiect va fi trimis Parlamentului cu solicitarea ca să fie adoptat în procedură de urgență, în așa fel încât să rezolvăm o problemă care ține de echitate și de posibilitatea de a crește anul viitor, într-o anvelopă rezonabilă, salariile în sectorul public.
Liderii sindicali se tem însă că legea va lăsa multe instituții publice fără specialiști.
Cosmin Andreica – liderul de sindicat „Europol”: Expertiza și experiența unor persoane care s-au pensionat și care mai vor să lucreze în sectorul public va fi pierdută. Vorbim despre funcții sau specialități care nu mai se găsesc ușor, nu mai sunt atractive, nu mai există studii pentru ele. Vă dau un exemplu: cei care fac expertiză în dosare complicate de spălare de bani.
Dragoș Pîslaru – ministrul interimar al Muncii: Ideea e în general de a reconverti posturile vacante pentru debutanți, astea sunt în legătură cu legea salarizării și dacă este cu siguranță un efect benefic, acesta este să încurajeze creșterea salariilor debutanților în administrația publică.
Sunt exceptați aleșii locali, care acum nu primesc pensii speciale, dar și cadrele didactice din domeniul justiției și din cel militar.
Decizia era necesară, sunt de părere și unii analiști economici.
Christian Năsulea – profesor de economie: Sunt multe situații în care oamenii ies la pensie prea devreme. Asta creează inechități sociale, pentru că nu avem aceleași reguli pentru toată lumea, dar creează o problemă foarte mare de resursă umană, ne trezim că angajați valoroși ies la pensie și se angajează tot acolo. E absolut anormal.
Proiectul de lege introduce și un control mai strict al detașărilor și transferurilor în sistemul public.

