Iulian Fota: Să nu ne lăsăm amăgiți, mesajul lui Rubio de la Munchen nu este mult diferit de cel al lui JD Vance
,,Nu vrem ca aliații noștri să fie slabi, pentru că asta ne face și pe noi mai slabi. Vrem aliați care să se poată apăra singuri, astfel încât niciun adversar să nu fie tentat să ne testeze puterea colectivă”, a declarat șeful diplomației americane, Marco Rubio, la Munchen. Am discutat cu analiștii de politică externă Iulian Fota și Radu Carp, despre semnificația mesajelor transmise de Statele Unite la Munchen, în contextul anunţatei resetări a relației transatlantice.
Iulian Fota, expert în securitate: “Să nu ne lăsăm amăgiți de ton și să ne uităm la mesaj. Mesajul nu este mult diferit de cel al lui JD Vance. America spune clar, după părerea mea: vă apărăm, suntem împreună dacă setul de valori rămâne comun și, de data asta, setul de valori nu e cel liberal în jurul căruia e construită Uniunea Europeană, este setul de valori MAGA, cu creștinismul, cu suveranitatea, cu o protecție dacă vreți, față de comerțul liber. Un mesaj în antiteză cu ce am văzut la Cancelarul Merz și la președintele Macron, cel puțin astea două discursuri le-am urmărit eu foarte atent. Cancelarul Merz chiar a susținut și subliniat importanța comerțului liber pentru Uniunea Europeană. Deci eu cred că în continuare, și de-aia se vorbește de resetare, de reconstruire, deci nu s-a rezolvat.”
Prof. Radu Carp: “Ultimele evoluții, inclusiv posterioare conferințe de la Davos, au arătat că Statele Unite nu au în momentul de față un alt partener mai de încredere decât Europa, în general. Și, din moment ce obiectivele care au fost trasate de Donald Trump, referitoare la creșterea cheltuielor pentru apărare, aceste obiective au fost îndeplinite sau, în fine, țările NATO au agreat să crească progresiv bugetele către 5%, practic nu mai era niciun obstacol și cred că a fost foarte bine că domnul Marco Rubio a fost cel care a prezentat, pentru că era și este cam singurul din actuala administrație care ar fi putut să aibă un asemenea discurs.”

