Cancelarul Germaniei, la Conferința de Securitate de la Munchen: Ordinea globală bazată pe reguli nu mai există. Merz a făcut apel la Statele Unite să rămână alături de aliații săi

14 February 2026, 12:40 (actualizat 14 February 2026, 12:52)

Cancelarul Germaniei spune că ordinea internațională bazată pe drept și reguli nu mai există. La conferința de securitate de la Munchen, Friedrich Merz a făcut apel la Statele Unite să rămână alături de aliații săi, pentru că nimeni nu reușește singur. Europa își respectă promisiunile, ne respectăm angajamentele pentru protecția mediului și Organizația Mondială a Sănătății, a mai spus oficialul german, ca aluzie la retragerea Statelor Unite din acordurile internaționale.

Friedrich Merz, cancelarul Germaniei Conferința de la Munchen are un motto pesimist: „în curs de distrugere”. El înseamnă probabil că ordinea internațională, care era bazată pe drept și reguli, este în pragul de a fi distrusă. Cred că trebuie să clarificăm: această ordine (internațională), așa imperfectă cum era, nu mai există.

Un abis, o prăpastie adâncă s-a deschis între Europa și Statele Unite. Vicepreședintele JD Vance a spus-o
anul trecut la Munchen. Avea dreptate. Războiul cultural al mișcării MAGA în SUA nu este și al nostru. Aici la noi în țară, libertatea de expresie este până acolo unde se îndreaptă împotriva demnității umane și Constituției.

În era rivalității între marile puteri, nici măcar SUA nu sunt suficient de puternice să reușească singure. Dragi prieteni (americani), apartenența la NATO nu este doar avantajul competitiv al Europei, ci și al Statelor Unite. Așa că haideți să revitalizăm încrederea transatlantică împreună. Noi, europenii, ne îndeplinim obligațiile ce ne revin.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite