Ministrul Sănătății: Este nevoie de un nou centru de mari arși pentru adulți în București. Ar putea fi construit în sectorul 4

30 January 2026, 13:00 (actualizat 30 January 2026, 13:06)

Ministrul Sănătății a declarat, joi, după vizita pe șantierul Centrului pentru Mari Arși de la Spitalul de Copii „Grigore Alexandrescu” din Capitală, că în ultimele săptămâni numărul pacienților cu arsuri grave a crescut semnificativ, iar sistemul medical a avut dificultăți în gestionarea cazurilor.

Analizând toate cifrele și vorbesc aici de numărul de pacienți cu arsuri grave care au apărut în ultima perioadă și fac un apel la oarecare responsabilitate, pentru că în perioada 22 decembrie – 10 februarie numărul de arsuri grave din România a explodat. Vorbim de foarte mulți pacienți, foarte multe arsuri. Am avut dificultăți mari în a gestiona toate aceste cazuri din lipsa locurilor, evident, atât în România, cât și în Uniunea Europeană”, a spus ministrul Sănătății.

Oficialul a anunțat că este nevoie de un nou centru pentru mari arși adulți în București, întrucât unitatea aflată în construcție la Spitalul „Grigore Alexandrescu” va deservi exclusiv copiii.

„Eu consider că în București este nevoie de încă un centru de arși gravi pentru adulți, pentru că acesta va deservi doar copiii, dar pacienții cu arsuri grave adulți nu vor beneficia de un centru de arsuri grave la standarde înalte în București. Am avut deja discuții atât cu reprezentanții Băncii Mondiale, cât și cu primarul Sectorului 4, care a și identificat un teren. Cel mai probabil că acesta va fi construit în Sectorul 4. Mai multe date despre viitorul proiect vor apărea în a doua parte a anului, dar cu siguranță și în București este nevoie de un centru pentru arsuri grave”, a afirmat ministrul.

Referitor la situația centrului de mari arși de la Floreasca, ministrul Sănătății a precizat că unitatea a fost închisă anul trecut și se află în prezent în proces de reabilitare.

„În urma corpului de control de atunci și a tuturor rezultatelor, am decis închiderea centrului anul trecut, în septembrie, dacă nu greșesc. Între timp, în acord cu managerul și cu echipa medicală, a început procesul de reabilitare a centrului existent, în sensul în care se reduce numărul de paturi pentru pacienții cu arsuri grave de la șase la patru, iar în spațiul obținut prin reducerea numărului de paturi se vor realiza toate funcțiunile și anexele necesare pentru un centru de arsuri grave”, a explicat ministrul.

Potrivit acestuia, centrul reabilitat ar urma să fie dat în folosință în prima parte a anului.

„La ritmul în care are loc procedura de reabilitare, eu cred că undeva în prima parte a acestui an, probabil în mai – iunie, va fi dat în folosință centrul reabilitat, care va respecta normativul prevăzut în funcționarea centrelor de arsuri grave”, a mai spus ministrul.

„Va fi unitate funcțională de arsuri, așa cum este și la Timișoara și în alte locuri, dar una care respectă normativul.”, a adăugat ministrul Alexandru Rogobete.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite