Spania va menține pentru încă un an 4.000 de militari în misiuni externe în 15 țări, inclusiv în România
Aproximativ 4.000 de militari spanioli și ofițeri ai Gărzii Civile vor continua să fie detașați în misiuni externe în 15 țări în 2026, inclusiv în România, conform avizului aprobat de guvernul de la Madrid, marți, în ultima sa ședință înainte de sfârșitul anului, informează EFE.
Potrivit Ministerului Apărării, este planificat un efort similar celui din 2025, cu ajustări numerice punctuale în anumite misiuni, rezultate din evoluția acestora sau din angajamente și rotații convenite în cadrul Uniunii Europene și NATO.
Spania joacă un rol semnificativ în consolidarea flancului estic al NATO prin desfășurarea de trupe terestre în Letonia, Slovacia și România; în cadrul Operațiunii ‘Persistent Effort’, care cuprinde misiuni de poliție aeriană și apărare a spațiului aerian; și în Grupurile Navale Permanente ale Alianței.
Sub drapelul ONU, cea mai mare misiune rămâne în Liban (UNIFIL), cu aproape 700 de militari.
Iar în cadrul Uniunii Europene, forțele armate spaniole participă activ la Operațiunea Atalanta, misiunea anti-piraterie din Oceanul Indian.
Misiunile la care participă personalul militar spaniol au trei mari obiective strategice: asigurarea stabilității și securității în zonele de conflict, combaterea terorismului și a altor amenințări la adresa păcii și descurajarea și apărarea teritoriului aliat în cadrul NATO și al UE.
Pentru Ministerul Apărării, personalul militar detașat în diferite misiuni internaționale este ‘un exemplu de profesionalism’, iar munca sa face din Spania ‘un partener de încredere și un punct de referință în cadrul NATO, al Uniunii Europene și al Națiunilor Unite’. Preluare Agerpres

