Aproximativ 4.000 de militari spanioli și ofițeri ai Gărzii Civile vor continua să fie detașați în misiuni externe în 15 țări în 2026, inclusiv în România, conform avizului aprobat de guvernul de la Madrid, marți, în ultima sa ședință înainte de sfârșitul anului, informează EFE.
Spania a depășit jumătate de milion de cazuri de coronavirus, iar de luni intră în vigoare noi restricții în regiunea Madridului, cea mai afectată de noul val de infectări. Autoritățile au anunțat că vor achiziționa doua milioane de teste rapide și vor apela la armată pentru a reuși să identifice mai repede contactele persoanelor depistate pozitiv.