Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete: Probabil marţi vom şti dacă biofilmul de Pseudomonas din instalaţia de la “Sf. Maria” a fost eliminat

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete - Autor: ALEX TUDOR / AGERPRES FOTO
13 December 2025, 19:35 (actualizat 14 December 2025, 08:19)

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat, sâmbătă, la Târgu Mureş, că probabil marţi se va şti sigur dacă biofilmul de Pseudomonas aeruginosa din instalaţia de apă a Spitalului pentru copii “Sf. Maria” din Iaşi a fost eliminat.

“Cel mai probabil că marţi vom şti sigur dacă biofilmul de Pseudomonas din instalaţie a fost eliminat sau nu şi, dacă a fost eliminat, activitatea medicală va funcţiona în condiţii optime. Dacă nu a fost eliminat, atunci vom relua această procedură şi vom funcţiona cu spitalul în alertă epidemiologică. Dar nu este în momentul de faţă o situaţie critică în acea unitate sanitară”, a afirmat ministrul într-o conferinţă de presă.

Apă contaminată la Spitalul ”Sf. Maria” din Iași: bacteria pioceanic descoperită în majoritatea probelor de laborator

Alertă din nou la Spitalul de Copii Sf. Maria din Iași. Inspectorii sanitari au constatat că apa este contaminată cu bacterii periculoase și prea puțin tratată pentru dezinfecție. Probele de laborator au identificat inclusiv bacilul pioceanic, extrem de periculos pentru orice bolnav. Deocamdată au fost sistate internările care nu sunt urgențe majore, iar cazurile grave vor fi transferate. Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a fost convocat de urgență, aseară. Ministrul Sănătății a mers chiar el la Iași pentru a decide ce se întâmplă cu micuții internați. Probleme au fost inclusiv în secția de terapie intensivă.

El a reiterat faptul că a fost creată o celulă de criză la Ministerul Sănătăţii în urma acestei situaţii.

“Avem două spitale de urgenţă din Bucureşti, respectiv Spitalul Judeţean din Suceava, care sunt pregătite să preia pacienţi, în cazul în care se impune un transfer al pacienţilor sau în cazul în care se prezintă în unitatea de urgenţă pacienţi cu urgenţe majore care nu pot fi trataţi în unitatea sanitară (…). Am dispus Direcţiei de Sănătate Publice să verifice, să recolteze probe microbiologice, atât de pe suprafeţe, cât şi de pe tegumentele pacienţilor şi ale personalului medical din mai multe puncte din unitatea sanitară. Aceste rezultate vor fi disponibile mâine şi, sigur, în funcţie de rezultatele microbiologice şi în funcţie de evoluţie vom lua deciziile în cunoştinţă de cauză. Am vrut, am insistat să ajungă azi-noapte la spital pentru că în urma evenimentelor neplăcute pe cale le-am avut cu acest spital în august, am vrut să coordonez eu la nivel local această situaţie”, a declarat Alexandru Rogobete, potrivit Agerpres.

Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii „Sf. Maria” Iaşi a informat că, în noaptea de sâmbătă spre duminică, se reia procedura de dezinfecţie a reţelei de apă din spital, cu recoltare ulterioară de probe şi a decis în colaborare cu ApaVital creşterea concentraţiei de clor din reţeaua urbana.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite