„Nu cred că fără presiunea străzii se poate schimba ceva”. Mii de oameni cer în stradă independența justiției
Pregătiţi cu pancarte cu mesaje critice la adresa sistemului de justiţie, oamenii au umplut vineri Piaţa Victoriei, pentru a treia seară la rând. Pe lângă acuzaţiile pe care le strigă în stradă, manifestanţii cer şi revocarea Liei Savonea de la Conducerea Înaltei Curți, dar și alte demiteri, inclusiv ale fostului şi actualului ministru al Justiţiei.
Mii de oamenii au scandat din fața Guvernului împotriva şefei Curţii Supreme, Lia Savonea. Manifestanții au cerut demisia mai multor șefi sau foști șefi de instituții pe care îi consideră vinovați de situația în care se găsește Justiția din România.

Oamenii au venit cu pancarte pe care au scris „Justiție, nu prescripție” sau „Justiție, nu corupție”. Manifestanţii cer schimbări legislative, astfel încât marii corupți să nu mai scape prin prescrierea faptelor.
Oamenii au strigat „Respect, Raluca!” și au aplaudat-o pe judecătoarea Raluca Moroșanu, care la conferința de presă a Curții de Apel București și-a arătat solidaritatea față de colegul ei, Laurenţiu Beşu, care apare în documentarul Recorder.

Emilia Șercan, profesor FJSC: E culmea că sistemul care ar trebui să asigure dreptatea și justiția se întoarce și practic reușește să strângă judecătorii și procurorii într-o menghină și să nu-i lase să fie independenți așa cum ar trebui să se întâmple. Nu cred că fără presiunea străzii se poate schimba ceva.
Proteste pentru independența justiției sunt anunţate și în weekend. Duminică, în Capitală, protestatarii vor să organizeze şi un marș de la Universitate la Piața Victoriei.
Proteste și în marile orașe
Sute de oameni au ieșit în stradă în multe alte orașe din țară, pentru a cere justiție corectă și independentă.
La Brașov, 200 de oameni s-au strâns la protest, în fața Tribunalului.
Manifestaţii în favoarea unei justiţii independente şi corecte au fost şi la Cluj-Napoca, unde 200 de persoane au scandat în fața Curții de Apel, dar și la Sibiu.
La Craiova, zeci de protestatari au ieșit în stradă. Printre ei, angajați din sistemul judiciar.
Protest a fost și la Iași, în fața Judecătoriei. Zeci de persoane au cerut o justiție corectă şi la Galaţi. Proteste au fost și la Timișoara și în alte orașe din țară.
Secţia pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a anunţat vineri că a decis sesizarea Inspecţiei Judiciare pentru efectuarea de verificări în legătură cu aspectele semnalate în materialul de presă difuzat de Recorder.
„Faţă de aspectele difuzate public în mass-media, Secţia pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a decis sesizarea Inspecţiei Judiciare pentru efectuarea de verificări în raport cu aspectele semnalate în materialul de presă difuzat de Recorder”, transmite, într-un comunicat, Secţia pentru judecători a CSM.
Şi Secţia de procurori a CSM a anunţat joi că va face verificări în legătură cu acuzaţiile aduse de câţiva magistraţi în documentarul Recorder.
Cum a început totul
Totul a pornit de la documentarul „Justiție capturată” realizat de Recorder și prezentat și la TVR miercuri seara.
Numărul tot mai mare de achitări, de procese încheiate prin prescripţie sau de infirmări ale unor decizii definitive conturează concluzia sumbră a documentarului realizat de Recorder: justiţia din România a fost capturată.
În documentar apar mai mulţi procurori şi judecători, unii cu identitatea protejată, care dezvăluie modul în care conducerea Curţii de Apel Bucureşti schimba în mod curent judecătorii din completuri pentru a obţine decizii favorabile unor persoane acuzate de corupţie.
Printre dosarele analizate se numără cele ale lui Marian Vanghelie, Cristian Burci şi Puiu Popoviciu.
Judecătorul Laurenţiu Beşu face dezvăluiri despre fapte grave petrecute la Curtea de Apel Bucureşti, instanţă unde a activat o perioadă, după ce a fost mutat, prin delegare, de la Tribunalul Giurgiu. Beşu declară că noii săi colegi i-au spus că a fost mutat pentru că nu se mai dorea ca el să mai facă parte din completul care îl judeca pe medicul Mircea Beuran, acuzat de corupţie.
Afirmaţiile lui Beşu au fost întărite de judecătoarea Raluca Moroşanu, care a intervenit în conferinţa de presă convocată joi de conducerea CAB.

