Cum a fost capturată justiția din România. Mărturii șocante în documentarul realizat de Recorder, transmis de TVR miercuri seara

11 December 2025, 07:51 (actualizat 11 December 2025, 10:36)

Un documentar devastator despre starea justiţiei din România, realizat de jurnaliştii de investigaţii de la Recorder, stârneşte un val de reacţii în societate. “Justiţie capturată” vorbeşte despre îngroparea unor dosare de mare corupție, despre achitarea unor inculpați celebri și despre relația dintre politicieni și magistrați, inclusiv prin intermediul unor mărturii șocante din interiorul sistemului. Ancheta, cu o durată de două ore, semnată de Andreea Pocotilă și Mihai Voinea, are deja aproape două milioane de vizionări pe youtube. Iar miercuri seara, documentarul a fost difuzat integral de Televiziunea Română.

Numărul tot mai mare de achitări, de procese încheiate prin prescripţie sau de infirmări ale unor decizii definitive conturează concluzia sumbră a documentarului realizat de Recorder: justiţia din România a fost capturată.

Mărturiile unor foşti sau actuali magistraţi, unele sub anonimat, dezvăluie modul în care inculpaţi potenţi politic sau financiar, precum Marian Vanghelie, Cristi Burci sau Puiu Popoviciu, au beneficiat de amânări repetate ale termenelor de judecată până când faptele de care erau acuzaţi s-au prescris.

CITIȚI ȘI: VIDEO Protest pentru o justiție independentă, în fața sediului CSM. Oamenii au ieșit în stradă și la Cluj Napoca

Prescripția faptelor induce o stare de neîncredere pentru că, după ani întregi de anchete, nu există vinovați.

Laurențiu Beșu, judecător Tribunalul București: Această fluctuație a judecătorilor, încurajată și stimulată de conducerea instanței, a avut ca efect prelungirea nejustificată a unor procese, ducând în final la prescrierea faptelor. Și sunt situații în care judecătorii au fost schimbați de prea multe ori ca să poată fi justificată în mod rațional.

CITIȚI ȘI: Nicușor Dan, după ce a văzut documentarul Recorder: Cazurile prezentate trebuie investigate și trebuie investigată mai ales recurența acestor cazuri

Judecător CAB, sub anonimat: La Curtea de Apel București ne-am lovit în ultimii ani de tot felul de artificii menite să direcționeze dosarele cu miză către anumiți judecători, pentru a se pronunța soluția dorită sau pentru a fi tergiversate până la prescriere.

Şi Direcţia Naţională Anticorupţie şi-a redus turaţia în ultimii ani, arată autorii documentarului. Marile dosare de corupţie au dispărut, iar anchetele sunt tergiversate sau chiar sabotate din interior, remarcă Recorder.

Claudiu Sandu, procuror, vicepreşedinte CSM: Orice virgule, orice poate constitui un motiv de a restitui cauza, de a anula probe, de a distruge dosarul, de a-l tergiversa ani de zile. Sunt anumite probe care nu se elimină niciodată din dosare – expertizele, interceptările. Noi le-am eliminate pe toate.

CITIȚI ȘI: Contul de Facebook al lui Nicușor Dan, luat cu asalt. Internauții îi cer președintelui să urmărească documentarul Recorder despre justiție și să ia măsuri

Recorder susţine că politicul a oferit legi care au permis o organizare piramidală a sistemului de justiţie, toată puterea fiind concentrată în mâinile unui grup restrâns de magistraţi, în frunte cu Lia Savonea.

Actuala şefă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie ar fi promovat în sistem doar judecători fideli, cu biografii controversate, arată jurnaliștii de la Recorder.

Contactată de Ştirile TVR, Lia Savonea a transmis că “mărturiile invocate conturează mai degrabă percepția unor tentative de repoziționare a influenței asupra justiției, provenite din alte zone decât cele indicate în mod selectiv în discursul public actual, ceea ce impune prudență și o analiză completă, lipsită de concluzii prestabilite. Ele nu demonstrează că justiţia este capturată, ci mai degrabă sugerează existenţa altor agende de influenţă”, a transmis şefa Înaltei Curţi.

Documentarul Justiție Capturată a fost transmis de TVR1, miercuri seara, de la ora 21.00.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite