Reacții după demisia lui Ionuț Moșteanu. Dominic Fritz transmite un mesaj de încurajare
Ministrul USR al Apărării, Ionuț Moșteanu, și-a anunțat demisia, după ce în presă au apărut informaţii legate de CV-ul său, care prezenta o serie de inadvertenţe.
Premierul Ilie Bolojan a anunțat numirea unui interimar, în timp ce liderul USR, Dominic Fritz, a transmis un mesaj ferm de susținere, calificându-l pe Moșteanu drept „un ministru integru și respectat la nivel internațional”.
Premierul Ilie Bolojan a reacționat după demisia lui Ionuț Moșteanu. Premierul a anunțat că funcția de ministru al Apărării va fi preluată interimar de ministrul USR al Economiei, Radu Miruță.
„Am luat act de demisia domnului Ionuț Moșteanu din funcția de ministru al Apărării Naționale și vicepremier al guvernului României. Îi mulțumesc pentru activitatea depusă în exercitarea mandatului. Îi voi propune președintelui României ca interimatul funcției să fie asigurat de dl Radu Miruță, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului”, a transmis Ilie Bolojan.
Dominic Fritz: Am un mare respect pentru decizia lui Ionuţ Moşteanu; a fost un ministru integru
Preşedintele USR, Dominic Fritz, a reacţionat după demisia lui Ionuţ Moşteanu din funcţia de ministru al Apărării, declarând că are un mare respect pentru decizia acestuia de a se retrage din Guvern.
„A fost un ministru integru, implicat şi respectat de parteneri internaţionali. Îi mulţumesc pentru că a ajutat România, cu toată energia lui, în vremuri periculoase. Programul SAFE, prin care vom investi peste 16 miliarde de euro în înzestrarea Armatei în următorii ani, s-a negociat cu succes şi datorită lui. Îl ştiu pe Ionuţ. Am trecut prin bune şi grele. Este un om corect, un tată mândru şi a ales să se implice cu curaj atunci când alţii au preferat să nu se expună. USR va rămâne neclintit în apărarea unei Românii europene, prospere şi sigure”, a scris liderul USR, vineri, pe pagina sa de Facebook.
Președintele AUR, George Simion, a reacționat după demisia lui Ionuț Moșteanu printr-o postare pe Facebook. ”Moșteanu a fost demis, dar nu asta nu se rezolvă nicidecum problema structurală a unui Guvern incapabil!!!”

