Ministrul Apărării Ionuț Moșteanu și-a anunțat demisia, după scandalul studiilor sale. Premierul îl propune pe Radu Miruță să asigure interimatul
Ministrul Apărării şi vicepremierul Ionuţ Moşteanu a demisionat din funcţie, după cinci luni de mandat. El a făcut anunţul pe Facebook. Demisia vine în urma neregulilor şi informaţiilor false pe care le-a trecut în CV-ul oficial. Este al doilea membru al cabinetului Bolojan care pleacă prin demisie, după vicepremierul Dragoş Anastasiu, vizat de un scandal de mită.
După amploarea pe care a luat-o în ultimele zile subiectul Cv-ul cu informaţii false, Ionuţ Moşteanu a demisionat. Nu înainte de a discuta cu primii oameni în stat, preşedintele şi premierul, dar şi cu şeful şi colegii de partid.
Moşteanu şi-a anunţat demisia într-un mesaj pe reţelele sociale şi spune că face acest gest “cu asumare şi respect faţă de Armata Română”. Şi nu vrea ca situaţia lui şi greşelile pe care le-a făcut în trecut “să distragă atenţia” celor care conduc ţara în contextul asaltului Rusiei asupra României şi Europei.
În postare, Moşteanu îşi face si un mic bilanţ al activităţii: întărirea relaţiilor cu aliaţii şi accelerarea programelor de dotare a armatei. Dar lansează şi câteva avertismente şi acuzaţii la adresa “unora, mufaţi la banii publici” şi a altora ” care vor să abată România de la parcursul euroatlantic”. Îi laudă în schimb pe preşedintele Dan şi pe premierul Bolojan.
„România și Europa sunt sub asaltul Rusiei. Securitatea noastră națională trebuie apărată cu orice preț. Nu vreau ca discuțiile despre formarea mea și greșelile pe care le-am făcut acum mulți ani să-i distragă de la misiunea grea pe cei care conduc acum țara. Le mulțumesc tuturor colegilor pentru munca depusă în aceste cinci luni. Am depus jurământul ca ministru al Apărării în urmă cu cinci luni și, de atunci, am respectat întocmai ce am jurat cu mâna pe Biblie”, a mai scris, printre altele, Ionuț Moșteanu.
La scurt timp după demisie, premierul l-a propus interimar pe ministrul USR al Economiei, Radu Miruţă.
Într-o primă reacţie politică, şeful de partid Dominic Fritz scrie ca Moşteanu s-a implicat cu curaj atunci când alții au preferat să nu se expună. USR laudă activitatea lui Moşteanu în timpul mandatului la MApN, iar liberalii salută decizia de onoare.
PSD rămâne deocamdată tăcut, nu există o poziţionare oficială la vârful partidului. Deşi ieri mai mulţi social democraţi cereau insistent demisia ministrului.
Din opoziţie, liderul AUR George Simion scrie că Moşteanu “a fost demis” şi că demisia lui nu rezolvă totuşi problema structurală a unui Guvern incapabil.
Inadvertentele despre studiile lui Ionuţ Moşteanu au fost dezvăluite de jurnaliştii de la Libertatea. Moşteanu
a trecut în CV o universitate la care nu a fost, niciodată, student. A admis că a făcut o greşeală de care, spune el, se jenează.

