Piloţii români care au doborât o dronă în Estonia, decoraţi de ministrul Apărării. Miruţă: Cu ce aveți ați reușit ceea ce alții, care au mai mult, nu reușesc

22 mai 2026, 12:51 (actualizat 22 mai 2026, 18:24)

Ministrul Apărării, Radu Miruță, i-a decorat  cu Emblema de emisar pentru pace, clasa I pe militarii români implicați în misiunea în care o dronă a fost doborâtă în Estonia, într-un moment considerat de oficiali drept o premieră pentru aviația militară românească în afara teritoriului național. Forţele Aeriene Române au detașat în zonă 100 de militari și 6 aeronave F-16 ale detașamentului „Carpathian Vipers”, pentru misiuni de poliție aeriană.

Pilotul Alexandru Pavelescu a fost decorat în baza NATO din Lituania cu emblema de Emisar pentru Pace, clasa I. Alături de el s-a aflat celălalt pilot român din echipă. Misiunea cu grad ridicat de risc a fost o premieră pentru Forțele Aeriene Române.

În discursul susținut la ceremonie, ministrul a elogiat profesionalismul piloților și al echipei care a participat la intervenție, afirmând că reușita acestora a ridicat prestigiul României la nivel internațional.

„Domnul Pavelescu și domnul Crețu ați făcut ca toată România să se simtă mândră. Ați făcut ca la cel mai înalt nivel politic, diplomatic și militar să se vorbească despre ce ați reușit”, a declarat Radu Miruță.

Oficialul a subliniat că succesul misiunii a venit în ciuda limitărilor logistice și a nevoii de modernizare a Armatei Române.

„Ați demonstrat nu doar că spuneți că e nevoie de mai mult, că aveți nevoie de avioane de generație mai nouă sau de înzestrare suplimentară. Ce ați demonstrat? Că, cu ce aveți, ați reușit ceea ce alții, care au mai mult, nu reușesc”, a spus ministrul.

Radu Miruță a insistat că meritul aparține întregii echipe militare implicate în operațiune, nu doar pilotului care a executat focul asupra dronei.

„Ați fost două avioane, dar sunt alte zeci de oameni care susțin echipa din care dumneavoastră ați fost atunci acolo sus”, a afirmat acesta.

Ministrul a anunțat că aceeași distincție acordată pilotului care a doborât drona va fi oferită și comandorului Crețu.

„Am luat decizia ca exact aceeași emblemă să-i fie acordată și domnului comandor Crețu. Voi semna ordinul pentru asta luni, la Ministerul Apărării”, a precizat Miruță.

În finalul discursului, ministrul și-a exprimat convingerea că militarii români vor continua să confirme la cel mai înalt nivel profesionalismul Armatei Române.

„Sunt absolut convins că de numele dumneavoastră se va mai auzi, în același context laudativ pentru Armata Română”, a declarat acesta, mulțumindu-le militarilor „pentru contextul bun în care ați reușit să puneți România”.

Şi astăzi a fost declanşată o alertă iar două aeronave F-16 ale Forţelor Aeriene Române au decolat pentru a neutraliza pericolul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite